Öğretmen Diyarı

NORM GÜNCELLEMELERİNDE SIKINTI VAR!

personel meb net/özel haber
Norm güncelleme işlemleri bugün tamamlandı. Ancak iki yıldır, yeni eğitim sistemi ve dönüşümler nedeni ile sıkıntılar yaşanmaktadır. Haziran ayında yapılan güncellemeler mevcut durumun güncellenmesi gibi algılanmaktadır. Bazı il müdürlükleri ise bir sonraki yılın ders saatlerini sisteme girmektedirler. Aslına bakarsanız mevcut durumu güncellemenin hiçbir manası yoktur. Çünkü atama ve yer değiştirmeler temmuz ve ağustos ayında yapılmaktadır. Haziran ayında girilen normlardan dolayı öğretmenler norm fazlası olmaktadırlar. Ya da ihtiyaç hasıl olmaktadır.

Mesela; Bir A Meslek Lisesinin 1. Sınıfına kayıt olacak öğrenci sayısı belirsizdir. Bu yılsonunda ki 9. Sınıf öğrenci sayısı ile önümüzdeki yıl kayıt olacak öğrenci sayısı birbirini tutmadığında norm fazlaları ya da ihtiyaç oluşmaktadır. Daha sonra müfettişler ilçelerin yolunu tutarak bu öğretmenler niçin norm fazlası oldu diye soruşturmalar yapmaktadırlar. Okulunu düşünüp  gelecek senenin öğrenci sayısını yazan müdürler zor durumda kalmaktadırlar.

Mevcut bilgiler Mi? bir sonraki yılın bilgileri Mi?

Norm kadro işlemleri ile ilgili açıklamalarda  “Norm Kadro Modülünde mevcut bilgilerinde meydana gelen değişikliklerin güncellemesinin 15/05/2013 tarih ve 980028 sayılı yazıdaki açıklamalarda dikkate alınarak yapılması” ifadesi yer almaktadır. Mevcut bilgilerin güncellenmesi ibaresi kafa karıştırmaktadır.

Bu hususta Niğde il milli eğitim müdürlüğünü tebrik etmek gerekir. Web sitesinden yaptığı birçok problemi çözecek şekilde duyuru hazırladılar. Mevcut biligilerin mi, yoksa gelecek yılın bilgilerinin mi girileceği net bir şekilde ifade edilmiş! Bu metnin bakanlık açıklaması olarak yayınlanması bir çok sorunu çözecektir.

“9) Bilgi girişi yapılırken önümüzdeki yılın öğrenci sayılarına göre giriş yapılacaktır. Örneğin şuanda eğitim gören 2. Sınıf öğrencileri 3. Sınıfta gösterilecek. 1. Sınıf öğrencileri ise okula kayıt olacak öğrenci sayısı tahmini olarak girilecektir.” Bir sonraki yılın bilgilerinin esas alınması gerektiğini duyurdu. Ama bazı il müdürlükleri ise ısrar ile mevcut durumdaki bilgileri güncellediler.

Taşıma ya da öğrenci sayısı azlığından bir sonraki yıl kapatılacak okulun normuna bu yılın öğrenci sayısını yazmak başka bir sıkıntı yaratmaktadır. Mevcut durumu yazın talimatı yanlış anlaşılmaktadır. Temmuz Ağustos aylarında yapılacak atamaya esas olmak üzere bir sonraki yılın öğrenci sayıları sisteme girilmelidir. Bu öğretmenlerin mağduriyetini giderecektir. Yöneticileri de zor durumda bırakmayacaktır.

Cengiz ŞAHİN


mebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim