Öğretmen Diyarı

NE TOPÇUYUM, NE POPÇU. BEN KÖY ÖĞRETMENİYİMBen bir köy öğretmeniyim. Yolda gelirken, hava kötü olduğunda, acaba erken gelen çocuklarım dışarıda ne yapar diye düşündüğüm çocuklarımın öğretmeniyim. Sobanın başına geçip, ısınmaya çalışan çocuklarımla birlikte sobamızı yakmaya çalışan bir köy öğretmeniyim. Evinde anne baba ilgisinden yoksun olan çocuğa, 2-3 kat daha fazla ilgi göstermeye çalışan bir öğretmenim.
Ben bir öğretmenim. Çocuklarımın dünyaya açılan penceresiyim. Her dediğim ve yaptığım şeyi az sonra çocuğumun davranışlarında görebiliyorum. Ben onun için bir modelim. Her şeyi bilen ve yapabilen birisiyim.
Mutluyum, çocuklarımla daha da mutluyum. Bir şeyler öğrenen çocuklarımı yani eserimi gördüğümde daha da mutluyum. Onların şikayetlerini dinlemek, sorunlarını çözmek rahatlatıyor beni. O saf ve berrak dünyasına beni de alması hoşuma gidiyor her zaman.
Ben bir devim. O minicik, körpe yüreklerde bir devim.
Gelecek çocuklarımızda. Çocuklarımızın geleceği ise öğretmenlerdedir. Bir öğretmen düşünün ki, 30 öğrencisi olsun. Bu 30 öğrenci çok yüksek makamlarda da olabilir, seviyesi çok düşük insanlar da olabilir. Çocuktan ziyade bu öğretmenin elindedir.
Gelecek, öğretmenin elindedir.
Ben sadece kağıtlarla, belgelerle uğraşmıyorum. Ben geleceğimizle uğraşıyorum, çocuklarımızla uğraşıyorum.
Öğretmenliği, memurluk olarak görmeyin; tek bir adı olsun, o da ÖĞRETMEN olsun.
Yabancı bir futbolcunun açıklamasını okudum geçenlerde. Ben neden Türkiye dışına gitmeye çalışayım ki, burada mükemmel biçimde kazanıyorum. Kazandığımın çok düşük bir miktarını vergi olarak veriyorum. BEN APTAL MIYIM, NEDEN GİTMEYE ÇALIŞAYIM? Sizce haksız mı? Haklı, sonuna kadar hem de. Böyle bir düzen var, neden yararlanmasın?
Saçma sapan bir dizinin oyuncusunun bölüm başına 45000 TL aldığını okudum. Yani ayda, 180000 TL. Rakama bakar mısınız? 180000 TL… Ve yaptığı işle, aldığı rakamı kıyaslayın lütfen. Abartı, abartı, abartı…
Evet, topçu musun, popçu musun?
Hayır ben öğretmenim. Sadece 24 Kasımlarda hatırlanan bir öğretmenim.
Öğretmenlere, gereken saygı ve itibarın verilmesi dileğiyle,
Sağlıcakla kalın.

alıntıdır


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim