Öğretmen Diyarı

Müzik Dinleyerek Ders Çalışma Hatasına Düşmeyin

Teknolojik gelişmelerin çok hızlı bir şekilde yaşandığı buna bağlı olarak yine çok kolay bir şekilde temin edebildiğimiz cep telefonu, televizyon, müzik çalar gibi araçlar derslere motive olmanın önündeki en büyük engellerden biridir. Gerek sınavlara hazırlıkta gerekse okul derslerini tekrar etme çalışmalarında müzik dinlemeyi alışkanlık haline getirmiş öğrenciler var. Bu öğrenciler çalıştıkları derslerden verim aldıklarını sanıyorlar ancak yanılıyorlar. Sevgili çocuklar müzik dinleyerek ders çalışılmaz.

Şarkı sözleri ve ritimleri duyduğumuz sürece zihnimizin bir kısmı sürekli meşgul olacaktır. Ders çalışırken duyulan müzik sesi, hoşumuza gittiği kadar anlamayı da zorlaştıran etmenlerin başında gelir. Çalışma esnasında zihnimizi mümkün mertebe meşguliyetten uzak tutmamız gerekirken müziğe kulak vermemiz oldukça yanlış bir davranıştır. Kimi öğrenciler bu durumun aksini iddia ediyorlar. Onlara göre ders çalışırken müzik dinlemek anlamayı zorlaştırmaz aksine kolaylaştırır. Bu tamamen safsatadır. Ya da şöyle demek daha doğru olur : 100 kişiden biri için geçerli olan durum geri kalan 99 kişiyi ilgilendirmez. Biz genel duruma bakmalıyız. Genel durum araştırmaları da gösteriyor ki, müzik dinleyerek yapılan ders çalışma etkinliğinin verimi ciddi oranda düşmektedir.

Ders çalışırken müzik dinlemek sizlere hoş gelebilir. Müzik dinliyor olmanın mutluluğuyla sanırsınız ki o an çalıştığınız dersleri çok iyi anlıyorsunuz. Halbuki durum öyle değildir. Burdaki olay sizin ders çalışırken sıkılmıyor olmanızdan kaynaklanır. Kulağa gelen müzik sesi sizin dersten çabuk soğumanıza engel olur. Ancak bu demek değildir ki, müzikle ders çalışalım. Müziksiz sakin bir ortamda sıkılarak da olsa 1 saat çalışmak, müzikli ortamda 3 saat çalışmaktan daha verimlidir. Birinde bütün zihinsel aktivitelerimizi o anki dersi anlamaya yoğunlaştırırken ötekinde hem dersi hem de müziği anlamaya çalışıyoruz. Yani bir koltuğa iki karpuz sığdırmaya çalışıyoruz, haliyle hem eksik hemde fazlasıyla geçici bilgileri öğrenmiş oluyoruz.

Değerli öğrenciler, ders çalışma ortamınızda cep telefonu,müzik kutusu, televizyon, bilgisayar vb. dikkat dağıtıcı araçlara yer vermeyin. Çalışma odanızda kafanızı kaldırdığınızda bu tip teknolojik araçlarla karşı karşıya gelmek, o anki motivasyonunuzu düşürecektir. Düşürmekle kalmayacak, çoğu zaman onları dersinize tercih etmeye başlamanıza sebep olacaktır. Benden sizleri uyarması … Bir sonraki yazımda sizlere televizyon ile dersi anlama arasındaki negatif korelasyon ilişkisini açıklayacağım. O yazımda da sizler için çok değerli bilgiler aktaracağım. Görüşmek üzere …


Kaynak: undt.info


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim