Öğretmen Diyarı

Mobil toplum olduk, teknoloji başımızı eğdi

Uzmanlar, toplumdaki boyun ağrısı şikayetinin giderek çoğalmasını, mobil cihazları ve teknolojiyi yoğun kullanıma bağlıyor.

Bir elimizde telefon diğerinde laptop dolaşır hale geldik. Mobil toplum olmanın faturası da boynun zorlanması ve boynun yanlış pozisyonuyla ortaya çıkan rahatsızlıklar.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof.Dr.Gülçin Gülşen,  Türk insanının ortalama yarısında şikayet nedeni olan bel ağrısı yanısıra boyun ağrılarının artışına dikkat çekti. Prof. Gülşen, "Çevrenize bir bakın. Özellikle de gençlerde gözlenen bu cihazların getirdiği hareketsiz yaşamın en önemli sonuçlarından biri olarak kambur bir toplum olma yolunda ilerliyoruz" dedi.

Baş, kol ve omuzumuz ağrıyor

Prof. Gülşen, omurgaya en fazla otururken aşırı yük bindiğini belirterek, bir de bir elde kullanılan küçük bir mobil cihazın (cep telefonu, video oyun ünitesi, bilgisayar, mp3 çalar) bu yükü bir kat daha artırdığını, saatlerce vücudun ve başın öne eğik bir pozisyonda tutulduğunu ifade etti. Teknolojinin yoğun kullanma sonucu günlük hayatta baş ağrısı, boyun ağrısı, omuz ve kollarda ağrı, şikayetlerinin atışına dikkat çeken Prof. Gülçin Gülşen, "Mobil olduk ama, teknoloji karşısında başımız öne eğik" şeklinde konuştu,

Eğik başın ağırlığı 10-15 kiloya ulaşır

Ortalama insan kafasının, başın dik olduğu durumlarda vücut ağırlığına ortalama 4,5-5 kg yük bindirdiği bilgisini veren Gülşen "Eğer baş öne eğilirse ve eğik pozisyonda uzun süre kalırsa omurga üzerindeki baskı artar. Hele ki tablet bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazlara eğik pozisyonda uzun süre bakıyorsak, baş ağırlığı 2 katına kadar çıkar. Bu durumda omurga üzerine büyük bir yük biner ve boyun ve bel disklerinde kronik travmaya neden olabilir" uyarısını yaptı.

Uzun süre ayakta kalmayın

Otururken, ayakta  ya da yürüme sırasında doğru vücut duruşu için ipuçları veren Prof. Dr. Gülşen, "Ayakta iken aynı pozisyonda uzun süre kalmadan, omurganın düz bir şekilde olmasını sağlayarak durabilmek, sırt bölgesini destekleyen bir sandalyede, bel boşluğunu destekleyerek oturmak ve omuzların dik olması, doğru pozisyon için kolayca hatırlanabilecek formüllerdir" dedi.

Mutlaka kulaklıkla konuşun

Modern hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen mobil cihazlarla gerekli tedbirleri aldığımızda sağlıklı şekilde yaşayabileceğimizi belirten Prof.Dr.Gülşen sözlerini şöyle sürdürdü: "Mesela başımızın doğru pozisyonu ve boyun sağlığımız için cep telefonunu kulaklıkla kullanmak iyi fikir.
Günlük yaşamda mobil cihazları fazlaca kullanan, farklı sebeplerden ötürü kronik bel ve boyun ağrısı çeken hastaları ağrı bölgelerine lokal negatif basınç uygulayarak omurga disklerini iyişleştirme yöntemiyle sağlıklarına kavuşturuyoruz" ifadesini kullandı.

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol