Öğretmen Diyarı

Meyve suları hakkında şok iddia! DÜZELTME METNİ

DÜZELTME METNİ

Prof. Dr. Canan Karatay’ın, 8 Şubat 2013 tarihinde A Haber kanalında Mehmet Ali Öngel’in sunduğu Deşifre Programı’nda yapmış olduğu açıklamalara dayandığı belirtilse de, açıklamaların çarpıtılarak “hatalı yoruma” dayalı olarak hazırlanan habere internet sitenizde rastlanmıştır.
Bahsi geçen ve internet sitenizde yer alan haberde sözü edilen aşağıdaki bölüm kamuoyunu yanıltıcı niteliktedir.
Haberin içeriği: Meyve suyu yerine posasıyla birlikte meyve tüketmenin daha sağlıklı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay piyasada satılan hazır ambalajlı meyve sularıyla ilgili de gündem yaratacak bir açıklamada bulundu. Prof. Dr. Karatay, "meyve suyu diye vatandaşa kimyasal karışım içiriyorlar. Vatandaş meyve suyu içtiğini düşünüyor ama bu aromatik katkıların aynısı sıvı sabunlara da katılıyor. Çilekli sabun, elmalı sabun gibi" dedi.
Meyve suyu nedir?
Türk Gıda Kodeksi Meyve Suyu ve Benzeri Ürünler Tebliği’ne göre meyve suyu şu şekilde tanımlanmaktadır: “Sağlam, olgun, taze veya soğukta muhafaza edilmiş meyvelerden, tek meyveden veya daha fazla meyvenin karışımından elde edilen, elde edildiği meyve ve meyvelerin karakteristik renk, aroma ve tadına sahip, fermente olmamış ancak fermente olabilen üründür.” Yani meyve suyu, tamamen meyveden dönüştürülen, içindeki meyve oranı %100 olan ve koruyucu katkı maddesi içermeyen bir üründür.
Sağlıklı beslenmedeki önemi
Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün küresel beslenme stratejisinin anahtar önerilerinden biri, günde 400 gr. meyve ve sebze tüketilmesidir. Bu yaklaşım, ABD’de ve AB’de uygulanan “5 a day” (günde 5 öğün) kampanyalarının temelini oluşturmaktadır. Bu kapsamda sağlıklı bir beslenme için günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi önerilmektedir. Bu programlarda bir bardak meyve suyunun da, günlük meyve gereksiniminin 1 porsiyonunu karşılayabileceğinin altı çizilmektedir.
AB Komisyonunun talebi üzerine gerçekleştirilen ve sağlıklı beslenme ile hayat stili kılavuzlarının temelini oluşturan EURODIET çalışması sonucunda aşağıdaki öneri yapılmaktadır:
“… kişi başına günlük meyve ve sebze tüketimi en azından 400g’a çıkartılmalıdır. ‘Meyve ve sebzeler’ patates ve dengi nişastalı kökler hariç, ama 1 porsiyon meyve suyunu içerecek şekilde tanımlanmaktadır” (Kaynak: “Public Health Nutrition”, EURODIET Reports and Proceedings, Volume 4, 2001).
Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalar, meyve ve sebze sularının, besinsel açıdan kardiyovasküler hastalıkların risklerini düşürdüğü, meyve ve sebzelerin kendisinden daha aşağı seviyede bulunduğu yargısını da çürütüyor. (*)
Bu bilgilerin de işaret ettiği gibi meyve ve meyve suyu sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir öğesidir.
(*)Can pure fruit and vegetable juices


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim