Öğretmen Diyarı

Mesele Rotasyon Mu?

Üç yıllık dernek faaliyetlerimizde önceliğimizi dilimize pelesenk olan şu cümle ile ifade ettik ve ediyoruz! Derneğimizin faaliyetlerinin temel felsefesi TAŞRA EĞİTİM YÖNETİCİLERİNE KURUMSAL KİMLİK kazandırmaktır. Bunun da yolu adaletli bir yönetmeliğin yayınlanması ve mali haklardaki iyileştirmelerden geçmektedir. Görevde yükselme, ilk atama ve yer değiştirme kriterlerini de içeren adil bir yönetmeliğin yayınlanmasını istiyoruz. Bu taleplerimizi defalarca dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Ancak bazılarının Derneğimize ve bizim yazılarımıza bakış açısı rotasyona endekslenmiş durumdadır. Bazılarının “gözleri vardır, görmezler o gözlerle; kulakları vardır, duymazlar o kulaklarla.” Yazdıklarımız ve açıklamalarımızdan yalnızca rotasyonu çıkaranlara diyecek bir şey yok. UEYDER’e bakış açıları körün fili tarif etmesi gibi bir şey! Ama bakar körler bunlar….

Derneğimizin sür manşetinde nerdeyse 2 aya yakındır 3600 ek gösterge için imza kampanyası duyurusu yer almaktadır. Bakanlık ile Dernek adına yaptığımız her görüşmede taşra yönetmeliğinin bir bütün olarak yayınlanmasını talep ettik. Sayın Bakanımızdan müsteşarımıza kadar görüştüğümüz her bürokrata ve siyasetçiye bu hususlarda yazılı taleplerde bulunduk. Bizi takip edenler ama gözleri görenler ve kulakları duyanlar bunu çok iyi bilirler. Derneğin hedefi yalnızca rotasyon yayınlatmak, hele hele birkaç Dernek yöneticisinin bunu istediği iddiası iftiradır. İnternet sitelerinde rotasyon ertelensin diyen yazıların altına yazılan yorumlara bir bakın! Yüzlerce yorum yapılmaktadır. Dernek olarak üyelerimiz arasında anket yaptık, yüzdelere üşenmeyip bir bakın. Kaldı ki doğru birdir, doğruyu bir kişide söylese manasından bir şey kaybetmez.

Evet, yer değiştirme yapılmalıdır, görevde yükselme kriterleri adil olmalıdır, kadrolu şube müdürü atamaları için düğmeye basılmalıdır, 3600 ek gösterge taşra yöneticilerine verilmelidir. Bir ilçe de yetki ve sorumluluğu en fazla olan ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görev yapan yöneticilerin mali hakları iyileştirilmelidir. Bu taleplerin hepsinin gerçekleşmesi için mücadele ediyoruz. Bu talepleri birbirinden ayırmıyoruz.

Dün nasıl ek ders ücreti istemiyoruz diye yazdı isek bugün de adil bir yer değiştirme talebini dile getiriyoruz. Mesele şu müdürün şurada, bu müdürün burada çalışması değildir. Mesele atama ve yer değiştirmelere bir düzen getirilmesidir. Bugün bu düzensizlikten memnun olanlar var ise onlara diyeceğim bir şey yok! Biz doğru bildiğimizi söylemeye devam edeceğiz. Sessiz çığlıkların sesi olacağız. Erzurum’da, Batman’da, Şanlıurfa’da, Diyarbakır’da, Mardin’de, Konya’da, Adana’da Vb. çakılı kadro gibi görev yapan taşra yöneticilerinin sesi olmaya devam edeceğiz. Bu kadrolarda görev yapanların sorunlarını ayrım yapmaksızın dile getireceğiz. Ama bunları dile getirirken de tutarlı olacağız. Mali haklarda iyileştirme olsun, özlük haklarda iyileştirme olsun ama yer değiştirme olmasın demek ne kadar tutarlıdır?

Dernek olarak biz yazarken bir realiteden bahsediyoruz. Dışarıdan gazel okumuyoruz. Ya da ısmarlama yazı yazmıyoruz. Yer değiştirmeyi isteyenlerde istemeyen yöneticilerde UEYDER çatısı altında bir birlik sağlamış durumda! Bu mesleki birliği bozacak karşılaştırmalar yaparak ilçe yöneticilerini karşı karşıya getirmek isteyenlere polemik malzemesi vermek istemiyoruz. Bizim tarafımız belli, hak ve adaletten tarafız! Bize inananları UEYDER çatısı altına bekliyoruz!

Davut ÇALIŞKAN

Ueyder Başkan Yardımcısı

mebpersoneli.com.tr


Anahtar Kelimeler:
mesele rotasyon mu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol