Öğretmen Diyarı

Memurları sevindirecek değişiklik!

 Memur sendikalarıyla görüşen bakanlık anlaşma olmayınca devreye Kamu Personeli Danışma Kurulu girdi ama hâlâ uzlaşılamayan pek çok alan var. Görüşmelerde ortaya çıkan bir diğer detay ise doğu hizmetiyle ilgili. Akşam'dan Cem Kılıç'ın haberine göre, bakanlığın düşüncesi illere göre dengeli dağılımı memuriyete yeni girenlere uygulamak.

"BÖLGELER ARASI DENGELİ DAĞILIM"
Bakanlık rotasyon kavramını benimsemiyor. Bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in kendisi, rotasyon yerine 'bölgeler arası dengeli memur dağılımı' tanımlamasını kullanıyor ve bu şekilde kullanılmasını istiyor.

Bakanlık tüm memurlar için bir ilden diğerine yer değiştirmeyi içine alan değişiklik yapmayacak. Yapılmak istenen; ihtiyaç duyulan illere yeterli sayıda 'meslek memuru' atamak, yani kadrolu meslek memurları açısından konuyu ele almak. Temel hedef; Doktor, hemşire, mühendis, avukat, vb. meslek memurlarının adaletli dağılımını yapabilmek.

"DEĞİŞİKLİK MEMURİYETE YENİ GİRENLERİ ETKİLEYECEK"
Bu konudaki bir başka husus da halen görevde olan memurların bu yer değişikliğinden etkilenmeyecek olması. Son günlerde bilgi kirliliği içerisinde yer bulan haberler, görev başındaki memurları yeterince tedirgin etti. Ne var ki bu tedirginlik şimdilik yersiz, çünkü Bakanlığın düşüncesi illere göre dengeli dağılımı memuriyete yeni girenlere uygulamak. Eğer görevdeki bir memur ihtiyaç duyulan bir ilde görev yapmak isterse, o memura da ek maddi imkânlar tanımak planlanan değişiklikler arasında.

"3 YIL KALANA TAYİN HAKKI"
Ayrıca memur kadrosuna yeni atanan bir kişi için az gelişmiş bir ilimizde görev yapmanın zaman bakımından sınırları da olacak. Düşünülen değişiklik çerçevesinde bu illere giden bir memur, örneğin 3 yıl bu ilde kaldıktan sonra başka bir ile gönderilmesini de talep edebilecek.

Takvim

Haber Kaynağı: www.personelmeb.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim