Öğretmen Diyarı

Memurlar ticari faaliyetlerde bulunabilirler mi?

Evet bu yazımızda memurların dışarıda ticari faaliyetlerde bulunup bulunamayacağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu şöyle demektedir.

“Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 8/8/2011-KHK-650/38 md.) Memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.

             (Değişik ikinci fıkra: 8/8/2011-KHK-650/38 md.) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.

             Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler”

Sonuç olarak şunu çıkarabiliriz; Devlet memuru dışarıda hiçbir ticari faaliyette bulunamaz.

Bazı memur arkadaşlarımızdan soru gelmektedir. Gittigidiyor ve/veya sahibinden.com gibi sitelerde satış yapsak, bu ticari faaliyete girer mi?

Siz devlet memuruysanız evet başınız derde girebilir ve kurumuzdan soruşturma yiyebilirsiniz. Sanal alışveriş siteleri de Maliye tarafından denetlenmektedir. Yaptığınız satışlar kontrole girerse sizden sattığınız ürünlerin faturasını isterler, sizde veremediğiniz taktirde her gönderilen ürün başına 154 TL para cezası vardır.Ayrıca bu durum kurumunuza yazı ile bildirilirse, kurumunuz 657 sayılı Devlet memurları kanununa uymadığınız gerekçesiyle hakkınızda soruşturma başlatabilir.www.frmkpss.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol