Öğretmen Diyarı

Liselerde Devamsızlık Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl  lise öğrencilerinin devamsızlık yapmaması için gerekli önlemleri almaya çalışırken Ankara ilinde, Çankaya’da bir lise öğrencisinin devamsızlıktan kalmasını yargıya taşıması ve davayı kazanması Bakanlığın planlarını alt üst ederken, Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün Ankara Valiliğine gönderdiği 15 Eylül 2012 Tarih ve 200/23400 sayılı resmi yazı okul idarecilerini şoka uğrattı.

Mahkeme kararında Lise öğrencilerinin notları geçer olduğu takdirde hiçbir şekilde devamsızlıktan bırakılamayacağına karar verildi. Liseye devam eden öğrenciler her iki dönemde geçer not aldığı takdirde liselere devam etmesine gerek yoktur kararından sonra okullarımızın son sınıfında nasıl öğrenci tutulacağı merak konusudur.

Bakanlığın mahkeme kararını uygulayın yazısının akabinde liselerimizde öğrenci kalmayacaktır. Öğrencilerimiz artık sadece sınav dönemlerinde okula geleceklerdir. Burada derse giren öğretmenlerden tutunda bir  çok konuda önemli sorunlar ortaya çıkacaktır. Okul idarecileri Bakanlığın emirlerinin aksi   doğrultusunda lise öğrencilerine özelliklede son sınıf öğrencilerine devamsızlık konusunda taviz vermeyince öğrenciler soluğu açık liselerde aldı.

Son sınıf öğrencileri daha önce hatırlanacağı üzere devamsızlık hakkını kullanıyor. 180 iş gününün sınavlar hariç neredeyse tamamını rapor alarak geçiriyorlar ve bu sürede dershanelere devam ediyorlardı.Bakanlığın mevcut yönetmeliğinde devamsızlık konusunda kuralları değiştirmemesi ve okul idarecilerinin takibi sonucunda liselerde öğrencilerimizin devamsızlıkları azaldı.Israrla okula devam etmek istemeyen öğrenciler ise Açık Liselere geçiş yapıyor. Açık liselere geçiş yapan öğrencilerimizin çoğunluğu da başarılı öğrenciler oluşturuyor.

Okul idarelerinin lise son sınıf öğrencilerine yönelik yapmış olduğu telkinler ,tehditler ve hatta ek puanda düşme olur sözleri bile öğrencileri ikna edemedi. Öğrenciler açık liseye geçerek soluğu dershanelerde aldı. Okulla bağını kesmek istemeyen öğrenciler hastane dershane seri bağlantısı ile yani raporlarla sınav problemine çözüm ürettiler.

Yüksek öğretimde arz-talep  denklemini oluşturamayan ülkelerde üniversitelere öğrenci seçme işleri mutlaka bir sınavla yapılır. Bu sınava katılım arttıkça,öğrencilerde istediği bölüme yerleşme oranı azalır ve bu durum hazırlık konusunda profesyonel yardımları beraberinde getirir. Dershane bu ihtiyaçtan doğmuş bir olgudur.Liseyi bitirecek ve bitirmiş binlerce gencin üniversiteye girmek istemesi ve velilerinde desteği ile oluşan talebin varlığını ortadan kaldırmadıkça dershanelerden kurtulamayız. Liselerde özellikle devamsızlık ise gelecek kaygısına dayalı bir reel durumdur.Bu konuda hayatını dar bir cenderenin kıskacında hisseden her insan yukarıda sözünü ettiğimiz meşru ihtiyacını gayrimeşru yollarla çözmeye devam edecektir.

Eğitimciler olarak ilkokullarda, ortaokullarda devam konusunda taviz vermeyelim.Ancak liselerde öğrencileri 20 gün ile sınırlamak ve neden rapor alıyorlar biçiminde sorgulamak,dershaneleri suçlamak ve daha bir çok sonuçları yıllardır konuşuyoruz.Bu durumu çözmek için devam konusunda bir zihniyet değişimine ihtiyaç olduğunu görmeli ve mahkemenin kararını da gözeterek yeni bir sistem kurmalıyız. Bazıları itiraz edecekler. “Zorla getirmiyoruz, liseye gelmek istemeyen açık öğretim lisesine  gitsin diyecekler.” Hayır okulu zorunlu yer yapmadan sınavlarına girme ve uygun olduğunda derslerini takip etme fırsatı verdiğimizde hem mevcutlar rahatlayacak hem de çalışıp okuyanlara imkan sunulmuş olacaktır. Öğrencilere eskiden talebe denirdi, Talebe talep eden demektir. Okula kayıtta bir taleptir. Fakat kuralları biraz esneterek talep edenle talep edilen arasındaki sorunları azaltabiliriz.

Zorla güzellik olmaz. Özellikle son sınıfta okuyan öğrencilerin devam konusunda çok fazla sıkıştırılmaması uygun olacaktır. Dönem sonlarında son hafta liselerde ders işlenmesi neredeyse yok gibidir.Öğrenci okula gelse gününü boş geçirecek gelmese yok yazılacak.İstikbalini düşünenler ise bu engeli aşmak için raporu can simidi olarak görüyorlar.Veli olsanız sizde benzeri yollara gidebilirsiniz. Bizden söylemesi…


(1ilhamifindik@gmail.com)


Kaynak: memurlar7.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol