Öğretmen Diyarı

Limonata ve greyfurt taştan koruyor

Taş hastalığının su tüketiminin az, protein ve tuz tüketiminin fazla olduğu toplumlarda daha sık görüldüğünü söyleyen Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Kurtuluş, kakao ve pancarın taş hastalıklarına neden olabileceğini, limonata ve greyfurtun ise böbrek taşından koruduğunu söyledi.

İdrar yolları taş hastalığı, oluşumunda pek çok faktörün rol oynadığı önemli bir sağlık sorunu. Her yaşta görülmekle birlikte daha çok 25-40 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Erkeklerde kadınlara oranla 3-4 kat daha sık gözlenen hastalık, çocukları da etkiliyor. Öyle ki tüm taş hastalarının % 2-3 kadarını çocuklar oluşturuyor.

Görülme sıklığı giderek artan ve çoğu zaman doğum sancısıyla kıyaslanacak kadar şiddetli ağrıyla kendini gösteren böbrek taşlarının nedenleri arasında ilk sırada yanlış beslenme geliyor. Yetişkinlerde göğüs ağrısı ve idrarda kanama görülürken, küçük çocuklarda kusma ve huzursuzluk ile ortaya çıkan hastalıkta ağrı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve idrarda kanama şikayetleri hastaları hekime götüren nedenler arasında. Böbrek taşlarının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirten Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Kurtuluş, “Aksi takdirde böbrekte fonksiyon kaybına ve enfeksiyona sebep olabilir” uyarısında bulundu.

TAŞTAN KORUNMAK İÇİN YÜRÜYÜŞ YAPIN
Doç. Kurtuluş, taş hastalığından korunmak için önerilerini şu şekilde sıraladı: “Beslenme alışkanlığı, yaşam tarzı ve sıvı alımının düzenlenmesi bir sağlık politikası olmalıdır. Günlük egzersiz ve yürümeyi ihmal etmemek gereklidir. Hastalar, ideal kilolarına ulaşmak için düşük kalorili diyetlerle kilo verme konusunda cesaretlendirilmelidir. Hastalara, günlük idrar miktarı 2 litre olacak şekilde su içme konusunda ısrar edilmelidir. Yatmadan önce 500 ml su içilmesi önerilmelidir. Sıvı alımı 24 saat içerisinde dengeli dağıtılmalı, terleme nedeniyle ekstra bir sıvı kaybı varsa miktar arttırılmalıdır.

YAĞ VE KARBONHİDRAT TÜKETİMİNE DİKKAT
Suyun yerini almamak kaydıyla diğer sıvılar tüketilebilir. Limonata ve greyfurt suyunun sitrat miktarını arttırarak koruyucu bir rol oynadığı gösterilmiştir. Kola ve gazlı içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Hayvansal protein alımı sınırlandırılmalıdır. Et, balık, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünlerinden alınan protein 50-60mg/gün'ü aşmamalıdır. Aşırı miktarda karbonhidrat tüketiminden kaçınmak gerekir. Aşırı miktarda doymuş yağlardan tüketilmemeli ve kalori ihtiyacı omega 3 yağ asitleri içeren yiyeceklerden sağlanmalıdır.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim