Öğretmen Diyarı

Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar

Kredi kartı dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşları uyaran Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı kredi kartı kullanan vatandaşa yapılması gerekenleri ve uzak durulması gerekli halleri sıraladı...

İşte bu konuda madde madde dikkat etmeniz gerekenler :

1- Kredi kartı aldığınızda ilk işiniz şifresini değiştirmek olmalı.

2- Şifreniz aritmetik olarak artan(1234) veya aynı sayılardan(1111) oluşan rakamlar yerine kendinize özel bir numara olmalıdır.

3- Kart şifrenizi cüzdanınızda veya kart üzerinde herhangi bir yere kesinlikle yazmayınız.

4- Kart şifrenizi, üzerindeki kart numarasını kesinlikle kimseye söylemeyiniz ve göstermeyiniz.

5- Alış veriş yaparken kredi kartınızı POS cihazından farklı bir cihaza okutturup okutulmadığına dikkat ediniz.

6- Hesap kesimi sonrası yaptığınız alışverişleri gösteren hesap cetvelini dikkatlice kontrol ediniz. Yapmadığınız alış verişlerde bankaya müracaat ederek olayı bildiriniz ve bu paranın hesabınızdan düşülmesine müsaade etmeyiniz.

7- Kullanılan her şifrenin özellikle harf, rakam ve simgelerden oluşan karmaşık bir şifre olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğinin dile getirildiği açıklamada, yapılan araştırmalarda en çok kullanılan şifrenin '123456' olduğunun tespit edildiği belirtildi.

8- ATM'lerde ve POS cihazlarına şifrenizi girerken elinizle kapatın. Eğer kullanıyor isek kredi kartımızın limitini yeniden düzenleyelim. Kullanmıyor isek yurt içi ve yurt dışı sanal alışveriş kullanımına kartımızı sınırlayalım. Kredi, banka kart şifresini doğum tarihi veya tuttuğumuz takımın doğum tarihi yapmaktan kaçınalım.

 

Kaynak: CHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim