" /> " /> Öğretmen Diyarı Öğretmen Diyarı
KPSS soru analizleri

KPSS sınav psikolojsini anlamak için bu sene bende sınava girdim. Sınava girenlerin heyecanını gözlerinden rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Stres ve bir yılın çalışma temposu, öğretmen adaylarını yormuş görünüyordu...


Soru analizleri;

Türkçe:

Önceki yıllara göre paragraf yoğunluklu sorular vardı. Zannediyorum ilk defa anlatım bozukluklarından soru çıkmadı. Dil bilgisi sorularının az olduğu, birkaç mantık sorusunun olduğu kafa yorucu ve kafa yorucu sorulardan müteşekkildi. Bence çok zor olmayan, ama odaklanmayı gerektiren sorulardan oluşuyordu.


Matematik:

Geçmiş senelere oranla zor soruların olduğu bir sınavdı. En büyük şikayet ise, soruların kolay anlaşılamamasıydı. çözümlerin uzunluğu da zamanla yarışmak zorunda olan çoğu öğetmen adayını bunalttığı kanısındayım.


Tarih:

Daha önceki sınavlarda en çok şikayet konusu olan tarih soruları, bu defa öğretmen adaylarının yüzünü güldürmüşe benziyor. Soruların açık, net ve anaşılır olması öğretmen adaylarının rahatlıkla soruları yapmalarına neden oldu. Biraz çalışan her öğretmen adayının rahtlıkla yapabileceği sorulardan oluşuyordu.

Coğrafya:

Her sene olduğu gibi, bu senede coğrafya soruları şaşırtmadı. Coğrafya soruları arasında "Jüpiter" şıklı soru ise çok komikti. Bu, birçok öğretmen adayını güldürdüğünü düşünüyorum. Ayrıca bu sorunun sorulması öğretmen adaylarının hafife alındığını düşünüyorum. Soruyu hazırlayanın 4. sınıf konusu olan bu soruyu sormaması gerekirdi.

Vatandaşlık:

Geçen senden farklı olarak bu sene 6 sorunun güncel konulardan gelmiş olmasıydı. sorular anlaşılır, açık, net ve kolaydı. Öğretmen adaylarının çoğunun rahatlıkla bu soruları yaptığını düşünüyorum.


Eğitim bilimleri:

Öğretmen adaylarının en çok kasıldığı sorularından oluşan eğitim bilimleri, bu sene 15 seçici soru dışında öğretmen adaylarını zorladığını düşünmüyorum. Bilgiye dönük soru ağırlığı vardı. Soruları iyi okuyan ve sistemli çalışan her öğretmen adayının zorlanmadan soruları yaptığını düşünüyorum.

İlk aşama kazasız belasız atlatıldı. Şimdi sıra alan sınavında. İyi çalışan kazansın diyorum...


Vesselam 

Hamza KILIÇASLAN

hamzakilicaslan@hotmail.com

Anahtar Kelimeler:
kpss soru analizleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol