Öğretmen Diyarı

Kırışıklığa neden olan alışkanlıklar

Yaş ilerledikçe cildinizin kırışması normaldir. Ancak bazı alışkanlıklarınız bunu hızlandırır ve hatta erken yaşlanmaya neden olabilir.

 

Günlük hayattaki bazı alışkanlıklar erken yaşlanmaya sebep olabiliyor. Sigara, alkol tüketimi ve yanlış beslenme bunlardan yalnızca bazıları.

 

Erken yaşlanma belirtilerinin ortadan kalkması ve cildinizde kırışıklıkların oluşmaması için dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

 

İşte kırışıklıklara neden olan alışkanlıklar...

 

Alkol


Tüm alkol içeren içecekler cildin nemini alır ve kurumasına neden olur. Kuruyan cilt, pul pul dökülür ve tazeliğini kaybederek kırışıklıklara zemin hazırlar.

Ayrıca alkol, cilt için oldukça önemli bir vitamin olan A vitaminine negatif etki yapar ve yeni hücre oluşmunu önler. Kolajen seviyeniz azaldığında cildiniz elastikiyetini ve gençliğini yitirmeye başlar.

 

Sivilceleri sıkmak


Sivilcelerinizden kurutlmak için onları sıkmak yerine doğal içerikli ürünlerle cildinizi temizleyin ve bakım yapın. Yüzünüzdeki her bir sivilceyi sıktığınızda o bölgeye zarar veririsiniz ve kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlamış olursunuz.

 

Uyku pozisyonu


Eğer yüz üstü uyuyorsanız yastığınız kırışıklığa neden olabilir. Cildin uyurken kırışmaması için en iyi yöntem saten kumaştan yastık kılıfları kullanmak. Diğer bir yöntem de sır üstü yatmak olabilir.

 

Güneş kremi kullanmamak


Güneş kremi kullanmanın önemini bilmeyen artık neredeyse yok gibi. Güneş kremi kullanmamak, cildin hızla yaşlanmasına neden olan en önemli sebeplerden biri. Cidinize süreceğiniz birkaç damla güneş kremi bile güneşin zararlı ışınlarından sizi korumaya yetecektir. Dermatologlar, hava ister güneşli ister kapalı olsun, dışarı çıkarken güneş kreminin mutlaka sürülmesi gerektiğini vurguluyor. Öncelikli olarak en az 30 SPF, çinko oksit ve titanyum dioksit içerikli kremleri tercih edin.

 

Yaptığınız diyetler


Sağlıklı bir cildin sırrı doğru beslenmeden geçiyor. Çok fazla şeker ve glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketmek yalnızca kilonuzu artırmakla kalmıyor, cildinize de zarar veriyor. Cildin elastikiyetine, yumuşaklığını ve düzgün dokusunu bozan şeker, erken yaşlanmaya sebep oluyor. Rafine edilmiş şeker ve basit karbonhidratlar vücudun insülin değerlerini yükseltir ve inflamasyonu tetikler. İnflamasyon (iltihaplanma) ciltteki kolajenlerin ve elastinin zarar görmesine neden olarak kırışıklara davetiye çıkarır.

 

Sigara

 

Sigara, kırışıklığa neden olan en büyük sebeplerden biri. Yapılan pek çok araştırmada sigaranın cildi yaşlandırdığı ve zarar verdiği kanıtlanmış. Dermataloglar, cildinizde erken yaşlanma belirtileri ileride oluşmaması için sigara içmemeyi öneriyor.

 

Makyajı temizlemeden uyumak


Makyajınızı temizlemeden uyuduğunuzda cildinizin daha hızlı kırışacağını biliyor muydunuz? Makyaj kalıntıları ve çevredeki etkenler cildinizdeki gözenekleri tıkar ve kolajenlerin zarar görmesine neden olur. Dermatologlar, uyumadan önce makyajın mutlaka temizlenmesini ve cildin nemlendirilmesini öneriyor.

 

 

KADIN VE KADIN 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol