Öğretmen Diyarı

Kadınlara özel pratik bilgiler!

KAVUN KOKUSU
Buzdolabındaki kavun kokusu son derece rahatsız edicidir. Bunu gidermek icin, dolaba sirke ile ıslatılmış bir pecçete koymanız yeterli olur.


SOĞAN KOKUSU

Pek çok kişi pişmekte olan soğanın kokusundan hayli rahatsız olur. Bunu önlemenin çok kolay bir yolu var: içine bir-iki karanfil atmak.


TUZLU YEMEK

Yemeğin tuzunu fazla kaçırdıysanız, tencerenin dibine birkaç dilim çiğ patates koyup pişirin. Yemeğin tuzu çekilecektir.


BALIK KOKUSU
Bıçağınızdaki balık kokusunu çikarmak çok zordur. Fakat, kuru bir beze bir parça karabiber ekerek bıçağınızı iyice ovarsanız hemen çıkar.


BALIK YERKEN KOKUSU ELİNİZE SİNMEMESİ İÇİN

Balığı yemeye başlamadan önce elinizi limonla silerseniz elinize balık kokusu sinmez. Yıkayınca balık kokusunun elinizde olmadiğını göreceksiniz. Aslında bıçagınıza da bu yöntemi tatbik edebilirsiniz.


BALIK PİŞİRİRKEN
Balıklariı kızartmak üzere yıkadıktan sonra kurulamanızda fayda var. Bu surette balığın una ve yumurtaya daha iyi bulanmasını sağlamış olursunuz.


KİRLİ ELLER
Eliniz katran gibi yapışkan bir madde ile kirlenmis olabilir. Önce vazelinle güzelce silin. Ardında da sabunla yıkayın. Katrandan iz kalmaz.


ÇAMUR LEKESI

Çamur henüz kurumamış ise, ipekli ve yünlü kumaşlarda iyice kurumaya bırakılmalıdır. Sonra çamur sert bir fırça ile fırçalanır ve sirke sürülür.


YAPIŞAN BARDAKLAR
Üst üste koyduğunuz bardaklar yapışıp çıkmıyorsa bir leğenin içerisine koyun. Üstteki bardağın içerisine buz koyup leğenin içerisine yavaş yavaş sıcak su koyun. Bardakların kolayca çıktığını göreceksiniz.


SÜTÜN TAŞMAMASI İÇİN
Sütü kaynatacağınız tencerenin ağiz kısmına sıvı yağ sürerseniz sütün taşmasını önlemiş olursunuz.


ÜYÜ YAPARKEN

Ütü yapmayı kolaylaştırmak ve sureyi azaltmak için, ütü masasının kılıfının altına aliminyum folyo koyun. Sıcağı geri yansıtacağından ütü yapmak daha kolay olacaktır.


CAM SİLERKEN
Camlarınızı silerken suyun içine biraz tuz koyarsanız hem daha kolay temizlenir hem de tertemiz, pırıl pırıl olur.


SARIMSAK KOKUSU
Ellerdeki sarımsak kokusunu çıkarmak için avucunuza biraz tuz alip, hafifçe nemlendirdikten sonra iyice ovalayin. Sabunla da iyice yıkarsaniz sarımsak kokusunun çıkmış olduğunu göreceksiniz.TER KOKUSU
Ter kokusuna neden olan bakterilerden kurtulmak için pamuğu şekersiz ve alkol bazlı bir ağız gargarasi ile ıslatın ve koltuk altlarına sürün. Koltuk altlarini jiletle yeni temizlediyseniz, bunu denemek için bir gün bekleyin.


Haber Buketi 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol