Öğretmen Diyarı

İzmir'de 29 eğitim kurumunda arama

Operasyon kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 29 eğitim kurumundaki aramaları sürüyor
İzmir'de "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik soruşturmada, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 29 eğitim kurumundaki aramaları devam ediyor.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, İzmir Cumhuriyet Savcısı Okan Bato'nun talimatıyla sabah saatlerinde 29 eğitim kurumunda başlattığı arama kapsamında, okullardaki evrakların incelenmesi ve bilgisayar belleklerinin kopyalanması işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

"Terör örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etmek", "Resmi belgeyi bozmak, resmi belgede sahtecilik" suçlamalarıyla gözaltına alınan ve eğitim kurumlarında yönetici konumunda oldukları öğrenilen 8 kişinin, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldüğü kaydedildi.

"Sahte belge düzenledikleri", "örgüte maddi kazanç sağladıkları" ve "eleman kazandırdıkları" öne sürülen şüphelilerin, "gerekli izin olmadan okullarda tadilat yaptıkları ve buna uygun olarak sahte yangın ruhsatı düzenledikleri, böylelikle öğrencilerin hayatlarını da tehlikeye attıkları" iddia edildi.

Öte yandan arama yapılan eğitim kurumlarından birinde, yurtdışına çıkmadan önce Fetullah Gülen tarafından daha sonra da örgütün Ege bölge sorumlusu olduğu belirtilen Bekir Baz tarafından kullanıldığı bildirilen bir odanın bulunduğu, burada da inceleme yapıldığı ifade edildi.

 

Anadolu Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol