Öğretmen Diyarı

İşte Akil İnsanlar'da kesin liste!

Başbakan Tayyip Erdoğan, isimleri merak edilen akil insanlarla yarın akşam (Perşembe) İstanbul Dolmabahçe ofisinde biraraya gelecek. Buluşmayı grup toplantısında duyuran Başbakan "Bir aylık süre içinde bölgede insanlarla bir araya gelip, çalışmaları yapıp ondan sonra bize raporlarını sunsunlar" dedi.

 İşte Türkiye’nin beklediği ‘akil’ listesi

Başbakan dün gece de kurmaylarıyla biraraya gelerek akil insanlar havuzundaki isimleri netleştirdi. Başbakan Erdoğan'ın çözüm sürecinde etkili kurmaylarından Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ise komisyonun, teröristlerin çekilme süreciyle ilgili görev üstlenip üstlenmeyeceği sorularını yanıtsız bıraktı, Başbakan Erdoğan'la yarın biraraya gelecek isimlerin süreçte "sivil göz" olarak rol alacağını, devlet aygıtı dışında, devlet ideolojisine bağlı olmaksızın çalışacağını söyledi.

 

Öte yandan Başbakan Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti MYK'da "umut turu" kararı alındı. Batı illeri milletvekilleri hafta sonu Diyarbakır, Siirt ve Batman'a, Doğu illeri vekilleri ise bölge dışındaki illere giderek süreci anlatacak.

Listede 63 kişi bulunuyor. Havuzda, Prof. Fuat Keyman, Yılmaz Ensaroğlu, Doç. Levent Korkut, Doç. Vahap Coşkun, Tarhan Erdem, eski vekil Abdurrahman Kurt  TOBB, TESK, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Mazlumder, İnsan Hakları Derneği temsilcileri ve sanatçı Orhan Gencebay ile Lale Mansur da yer aldı.  Hülya Avşar ve Hülya Koçyiğit Başbakanlık'tan arandıklarını doğrularken, Yılmaz Erdoğan kendisine bir teklif gelmediğini söylese de heyet listesinde ismi yer alıyor.

MAZERETLE KABUL ETMEDİLER

Sanatçı Sezen Aksu ile gazeteciler Mehmet Barlas ve Taha Akyol'un; sağlık, yoğunluk gerekçeleriyle daveti kabul edemeyeceklerini bildirdikleri öğrenildi.

BÖLGE BAŞKANLARI BELLİ OLDU

Akil İnsanlar heyeti bölgelere ayrılarak görev yapacaklar. Buna göre bu bölgelerin başkanları da belli oldu. İşte o isimler:

-Akdeniz Bölgesi - Rifat Hisarcıklıoğlu
-Ege Bölgesi - Tarhan Erdem
-G.Doğu Bölgesi - Yılmaz Ensaroğlu
-İç Anadalo Bölgesi - Ahmet Taşgetiren
-Marmara Bölgesi - Deniz Ülke Arıboğan
-Karadeniz Bölgesi - Yusuf Şevki Hakyemez
-Doğu Anadolu Bölgesi - Can Peker


AKİL İNSANLAR HEYETİNDEKİ FİRELER

Hükümetin barış sürecinde görev verdiği Akil İnsanlar Komisyonu'nda yer alan 63 ismi açıkladı. Listede ismi yer alan Vedat Ahsen Coşar ve Erol Ekici, süreçte yer almayacaklarını söylediler.

Akil İnsanlar Listesi için davet edilen gazeteciler Mehmet Barlas ve Taha Akyol ise muaf tutulmalarını talep etmeleri üzerine listeye isimleri girmedi.

Bir açıklama da Koncuk'tan geldi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kendisine davet gelmesine karşın Akil İnsanlar Heyeti'nde yer almak istemediğini açıkladı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim