Öğretmen Diyarı

İş Başvurusu İçin CV Nasıl Hazırlanır ?
 CV Türkçe anlamıyla özgeçmiş olarak adlandırılan kişilerin kariyerlerini içeren bir taslaktır. İşe girerken kullanılan insan kaynaklarına başvuruların yapıldığı sırada insan kaynaklarına iletilen dosyalar, çıktılardır. İyi bir CV hazırlanması ile mülakatlara kalma olasılığınız daha fazla artar.

Peki, CV nasıl hazırlanır? İnsanlar CV hazırlarken birçok hususa dikkat etmelidirler. CV hazırlarken en önemli hususlardan biri dürüst olmaktır ve CV’ye yazılan her bilgi doğru olmalıdır. CV hazırlarken yazılması gereken bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

CV’ ye Neler Yazılır ?

Kişinin adı soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, sağ üste küçük bir vesikalık fotoğraf, deneyimleri yani hangi firmada kaç yıl hangi pozisyonda çalıştığı, eğitim seviyesi, okuduğu ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite bilgileri ve hangi yıllar arasında olduğu, görmüş olduğu eğitimler ve bu eğitimler sonucunda aldığı sertifikalar, yabancı dil seviye durumu, iş arkadaşlarını kapsayan, bunlardan oluşturulan referanslar varsa referans mektupları, askerlik durumu, medeni hali, sürücü belgesi, sigara kullanım durumu ve hobiler olarak başlıklara ayırmak ve bunların doğru ve eksiksiz girilmesi gerekmektedir. CV sade olmalıdır ve kalabalık görünmemelidir çünkü bakan kişinin CV’ye bakarken sıkılmaması da önemlidir. İş deneyimleri yazılırken genellikle son çalışılan 4-5 yerin yazılması tercih edilmektedir.

CV’ nin kişisel bir evrak olduğu unutulmamalı tamamen karakteri, kişiliği, deneyimleri yansıtmalıdır. Özetle tekrar etmek gerekirse, CV sade, doğru, dürüstlük içerisinde yazılmalı ve her eklenen bilgi kanıtlanabilecek seviyede olmalıdır ve bu unutulmamalıdır.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim