Öğretmen Diyarı

İş Arayanlar Bu E-Postalara Dikkat!

Şikayetvar’ın haberine göre; işsiz vatandaşlar e-postalarına gelen gönderilen “İnternette bıraktığınız özgeçmişinizden size ulaştık. Bünyemizde size göre boş pozisyon var.” ilanı ile dolandırıldı. Maaş hesabı açmak için vatandaşların hesap ve kart bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar hesaplardan para çektikten sonra ortadan kayboldular.

Dolandırıcılar yine iş başında. Bu sefer de işsiz vatandaşlar sahte iş ilanları ile dolandırıldı. Sahte iş dolandırıcıları işsiz vatandaşlara ulaşmak için kişisel e-postalarını kullandı. Sahte ilanla dolandırıcılık şöyle yapılıyor:“İlk önce e-postalara ‘Biz şu firmayız. İnternette bıraktığınız özgeçmişinizden size ulaştık. Firma bünyemizde size göre şu pozisyon boş bulunmakta olup, sizin ile görüşmek isteriz. Sizin kriterleriniz bizim iş pozisyonumuza göre. İlanı kabul ediyorsunuz şu mail adresinden bize ulaşabilirsiniz. ’ şeklinde iş ilanı göndererek işsiz vatandaşları çekmeye başlıyorlar. İş buldum diye sevinen vatandaşlar maile dönüş yaptıklarında dolandırıcılar bir link gönderiyorlar. Vatandaş linki tıkladığınız zaman, rutin bilgilerinizi girmesini ve sonrasın da maaş hesabının bulunacağı hesap için, kredi kartı bilgileriniz ya da buna benzer düzmece numaralar ile kredi kartı ve hesap bilgilerinize ihtiyacımız var diyerek bu bilgileri girmelerini istiyorlar. Böylelikle vatandaşların bilgilerine ulaşılmış oluyor. Vatandaşların hesaplarından para çektikten sonra ise ortalıktan kayboluyorlar.”

Nelere Dikkat Etmeli?

Sahte iş ilanlarına karşı dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Şikayetvar Uzmanları, nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu maddelerle açıkladılar:

*Hazırladığınız özgeçmişinizin sizin hayat hikayenizi belgesi olduğunun önem ve farkında olmalısınız. Her yere yada her ilana başvuru göndermemelisiniz.

*Özgeçmişiniz değerlendirildi uygun bulundunuz denilerek bir e-posta gönderildi ise iş başvurusu yapmadan önce araştırma yapın. 

*Böyle bir e-posta aldığınızda aldığınızda hesap ya da kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız. Unutmayınız ki hiç bir firma işe alım sürecinde internet üzerinden böyle bir istekte bulunmaz.

*Size iletişim numarası olarak cep numarası veriliyor ve ilanda bahsedilen şirketle ilgili adres ve iletişim bilgisi iletilmiyorsa dikkat edin. Firmanın gerçekten güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

*İnternet üzerinden iletişim kurulmak istenip yüzyüze iletişimden uzak duruyorlarsa dikkat edin. 

*Başvurunuzun kabul edilmesi heyecanına kapılıp ilave istenen diğer bilgileri verirken daha dikkatli olmak gerekiyor. Pasaport numarası, annenizin kızlık soyadı hiç bir şirketin aday görüşmesi aşamasında işine yarayacak bilgiler olmamalı. Buna ilave olarak mülakata çağırılan adaydan her ne şekilde olursa olsun ödeme yapılması şeklinde bir talep var ise kesinlikle yapmayınız.

Kaynak:www.sikayetvar.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol