Öğretmen Diyarı

İnternetten alışverişte bunlara dikkat edin!

İnternetten alışveriş hızla artarken çok sayıda mağduriyet de yaşanıyor. Sanal alışveriş yapanlar farklı yöntemlerle dolandırılıyor.

Mağdurlardan biri de öğretmen Hüseyin Demir. İnternetteki e-ticaret sitelerine ilan veren mağaza satıcısının bilgilerine güvenerek bin 100 liralık cep telefonu için bankadan para gönderen Demir, ürün gelmeyince suç duyurusunda bulundu. Sanal alışveriş yaparken dikkat edilmesini tavsiye eden uzmanlara göre, öncelikle site seçimine özen gösterilmeli ve iyi araştırma yapılmalı. Sitenin mutlaka alıcı ve satıcıya yönelik güvenlik sözleşmesi bulunmalı. Ortak bilgisayar ve herkese açık internet ağından bağlanmak çok riskli.

Sanal alışveriş mağdurlarından biri de öğretmen Hüseyin Demir. İnternetteki alışveriş sitelerine ilan veren mağaza satıcısının bilgilerine güvenerek bin yüz lira değerindeki telefon için bankadan para gönderen Demir, parasını ödediği ürün gelmeyince de Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İnternet üzerinden cep telefonu almak istediğini ve başına gelmeyen kalmadığını söyleyen Demir, “İnternette üzerinde tabelası ve adresi olan Mersoy Elektronik’e ait mağazanın fotoğraflarının bulunduğu satıcıyla karşılaştım. Mağaza, adresi, fotoğrafları, iletişim bilgileri gibi hemen hemen her noktada güvenilir görünüyordu. Burada satışa çıkarılan bin lira değerindeki telefonu almak istedim. Şahısla iletişime geçtim. ‘Biz distribütörle toptan alışveriş yaptık. Bayilere dağıttıktan sonra elimizde kalan ürünleri internetten satıyoruz.’ dedi. Hem alışveriş sitesine hem de oradaki verilen bilgilere güvenerek telefonu satın aldım. Ancak aldığım ürün bana gönderilmedi.” diyor. Demir, daha sonra alışveriş yaptığı mağazanın sitede yazdığı Antalya adresine zabıtalar vasıtasıyla ulaşmaya çalışmış. Ancak Antalya’daki adresin un dükkânı olduğu ortaya çıkmış. Demir, bu şahısların, başka insanları dolandırmaya devam ettiğini dile getiriyor.

İstanbul’da yaşayan E.A. da benzer bir olay yaşamış. Son anda bankaya ulaşarak gönderdiği parayı bloke ettiren E.A., “Alışveriş sitesinde bir telefonu beğendim. İlan sahibi ile irtibata geçerek ücretini gönderdim. Ama şahsın telefonuna bir daha ulaşamadım. Dolandırıldığımı anlayınca bankaya bilgi vererek gönderdiğim parayı bloke ettirdim. Daha sonra savcılık talimatıyla paramı iade ettiler.” ifadelerini kullanıyor.

Ürün alırken bunlara dikkat edin

İnternette alışveriş yapılırken öncelikle alışveriş sitesi seçiminde dikkatli olunmalı ve iyi araştırma yapılmalı. Web sitesi “https://” uzantılı olmalı. Ayıca adres ya da tarayıcı durum çubuğunda küçük bir kilit işareti bulunmalı. Sitenin gerçekten alışveriş yapılmak istenen site olduğundan emin olunmalı. Ortak bilgisayar ve herkese açık bir kablosuz internet ağından bağlanmak yüksek risklidir. Kredi limiti yüksek kartlarla internet üzerinden alışveriş yapılmamalı. Mutlaka güncel antivirüs yazılımları ve internet güvenlik sistemi (Firewall) kullanılmalı. Kimden geldiği bilinmeyen dosyalar çalıştırılmamalı. İnternet üzerinden yapılan şifre girişlerinde “şifremi kaydet’’ veya “beni hatırla’’ gibi seçeneklerin kesinlikle kullanılmamalı.


Kaynak: http://www.zaman.com.tr/newsDetail_getNewsById.action?newsId=2039734


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim