Öğretmen Diyarı

İmam hatip talebi olmasa da MEB vazgeçmiyor!

SÖZCÜ EĞİTİM


Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) imam hatip sevdası boşluk tanımıyor. MEB, kullanılmayan sınıflardan boşaltılan okul binalarına kadar boş kalan her yeri değerlendiriyor ve okulları imam hatipleştiriyor .


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) istatistiklerine göre Türkiye genelinde imam hatip ortaokulu sayısı bir yılda 1361’den 1597’ye, imam hatip lisesi sayısı ise 854’ten 1017’ye çıktı. Böylece imam hatip lisesi öğrenci sayısı 546 bin, imam hatip ortaokulu öğrenci sayısı ise 385 bin oldu.


Geçen yıla göre ortaokul ve lise ile birlikte imam hatipli sayısı yaklaşık 658 binden yaklaşık 932 bine yükseldi. Bu da imam hatipli sayısının 1 yılda yaklaşık 1 milyona dayandığını ortaya koydu.


Bu verilere göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan tarafından konulan MEB’in 5 yıllık hedef olarak belirlemeye hazırlandığı 1 milyon imam hatipli hedefine 1 yılda ulaşılmış oldu.


MEB seçimden sonra da boş durmadı ve hızla yeni imam hatip liseleri açmaya başladı.Okullarda boş kalan sınıfların da değerlendirilmesiyle toplamda 1000 yeni imam hatip dersliği açıldı


İstanbul’un en küçük yüzölçümlü ilçelerinden olan Güngören’de de veliler MEB’in bu dayatmacı imam hatip sevdasına tepki gösteriyor.


Güngören’in nüfusu Anadolu’dan gelen göçlerle sürekli artıyor. Şu anda ilçe  300.000 i aşan bir nüfusa sahip.


Güngören ilçesinde 4+4+4 sisteminin yaşama geçirilmesinin ardından 12 tane ortaokul eğitim-öğretim hizmetine ayrıldı. 2014-2015 eğitim –öğretim yılı içerisinde bu ortaokulların 3 tanesi imam hatip ortaokulu olarak hizmete devam ederken 2015-2016 öğretim yılı için bu sayı 7’ ye çıkarıldı.


Geçen eğitim-öğretim dönemi başlangıcında imam hatip olmayan ortaokulların bahçesine, kayıt istenmesi durumunda imam hatip sınıfları açılabilineceğine dair pankartlar asılmış ancak imam hatip olmayan okullarda talep gerçekleşmemesi nedeniyle imam hatip sınıfları açılamamıştı.


İMAM HATİP ORTAOKULU SAYISI YENİ DÖNEMDE 7 OLACAK!


Eylülde başlayacak olan yeni eğitim-öğretim yılında ise ilçede 7 imam hatip ortaokulu hizmete başlayacak.


Çocuğunu imam hatibe yazdırmak istemeyecek olan velilerin çocuklarını ise çeşitli sorunlar bekliyor.


Bu sorunlardan ilki, imam hatip olmayan okul sayısı çok azaldığından buradaki öğrenci yığılması ciddi sayılara ulaşmakta.


Örneğin merkez mahallesinde yer alan 16 sokak ve 3 cadde, Akıncılar mahallesinde yer alan 28 sokak ve 3 cadde, Mareşal Fevzi Çakmak mahallesinde yer alan 49 sokak ve 5 cadde, Güven mahallesinde yer alan 8 sokak ve 1 cadde merkezi öğrenci kayıt sistemi üzerinde tek bir okula yönlendirilmiş durumda. Şu an için bu öğrencilerin sayısı 750 yi aşmış durumda.


Bir diğer sorun ise geniş bir alanda imam hatip olmayan okul sayısının az olmasından kaynaklı ulaşım konusunda yaşanacaktır. Örneğin merkez mahallesinde oturan bir öğrencinin gidebileceği imam hatip olmayan ortaokul en yakın 3 km uzaklıkta yer almakta.


Güngören’deki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu da imam hatip ortaokulu oldu. Veliler, ihtiyaç belirleme üzerinden değil de dayatma ve mecbur bırakma politikası üzerinden gerçekleştirilen “okullarda dönüşüm” konusunun siyasi ve ideolojik dayatmaların önemli bir örneği olduğuna dikkat çekiyor.


MEB’in bu dayatmacı kararına tepki gösteren veliler bu kararın geri çevrilmesi için uğraşıyor.


İŞTE GÜNGÖREN’DEKİ ORTAOKULLAR:


GÜNGÖREN – Tozkoparan İmam Hatip Ortaokulu


GÜNGÖREN – 75 Yıl Ortaokulu


GÜNGÖREN – İncirlibahçe Ortaokulu


GÜNGÖREN – Şiir Mektebi Ortaokulu


GÜNGÖREN – Mehmetcik İmam Hatip Ortaokulu


GÜNGÖREN – Haznedar Abdi İpekçi Ortaokulu


GÜNGÖREN – Gençosman İmam Hatip Ortaokulu


GÜNGÖREN – Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu


GÜNGÖREN – Mustafa Kemal Ortaokulu


GÜNGÖREN – Gaziler İmam Hatip Ortaokulu


GÜNGÖREN – Güngören İmam Hatip Ortaokulu


GÜNGÖREN – Ömer Dinçer İmam Hatip Ortaokulu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim