Öğretmen Diyarı

Hazımsızlığın çözümü Mevlevi mutfağından

Diyetisyen Zeynep Hasoğlu, Mevlevi mutfağının bal ve sirke ile hazırlanan şerbeti sirkencübinin günde 1-2 kez tüketildiğinde hazımsızlığa iyi geldiğini söyledi.

Ramazan’da günlük besin tüketiminin ikiye düşmesi mide ve bağırsak rahatsızlıklarını beraberinde getirebiliyor. Bu rahatsızlıklardan kurtulmanın yollarından birinin bal ve sirke gibi iki zıt tadın karışımından oluşan sirkencübin şerbeti olduğunu belirten Diyetisyen Zeynep Hasoğlu, sirkencübinin metabolizmayı hızlandırdığını ve zayıflamaya da yardımcı olduğunu söyledi. Hasoğlu, “Sirkencübin kabızlığı önlüyor. Şişkinlik ve gaz gibi problemlere de iyi geliyor. Ayrıca B grubu vitaminleri ve mineralleri de içeriyorî dedi.
 
Hasoğlu, sirkencübinin yemekten sonra bir bardak tüketilmesi halinde hazmı kolaylaştırdığını, yemekten önce tercih edildiğinde ise tokluk hissi vererek fazla yemek tüketilmesinin önüne geçilmesini sağladığını belirtti.
 
Sirkencübin tarifi:

1) Yarım su bardağı bal.
2) Yarım su bardağı üzüm sirkesi.
3) 4 su bardağı su

Yapılışı: Bal ve sirke soğuk su ile karıştırılarak hazırlanır. Dilerseniz içerisine nane yaprakları ekleyebilirsiniz.
Diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu tür besinleri doktorlarına danışmadan tüketmemesi öneriliyor.
 
Beyin tümörüne, uzay neşteri
 
Beyinde bulunduğu yerden dolayı cerrahi şansı bulunmayan beyin tümörlerinde, uzay neşteri olarak nitelendirilen "CyberKnife" ile kanserli hücre tamamen yok edilirken, sağlam dokular hasar görmüyor Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Sait Şirin "Beynin daha derin yerlerindeki, şah damarı ya da görme siniri gibi yerlerdeki tümörlere hiç dokunamıyoruz. Bu gibi durumlarda CyberKnife önemli bir alternatif tedavi seçeneği oluyor, hastanın hem yaşam kalitesi artırılıyor, hem sağ kalım süresi ciddi anlamda uzuyor" dedi.

Beyin tümörlerinin, sabahları şiddetli baş ağrısı, fışkırır tarzda kusma, görme ve işitme bozukluğu gibi şikayetlerle kendini gösterdiğini belirten Şirin, bayılmalar, vücutta dengesizlik ve halsizliğin de bulgular arasında yer aldığını ifade etti. Şirin, beyin kanserlerinin çoğunun ölümcül olduğunu, tutulduğu odağa bağlı olmak üzere hastada ciddi fonksiyon kayıplarına yol açtığını dile getirdi.

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim