Öğretmen Diyarı

Günde Sadece 10 Dakika Egzersiz Bile İşe Yarıyor

Bugün popüler olan birçok fitness programı uzun ve yoğun egzersiz yapmayı gerektiriyor. İşte bu programların ve kafa yapısının bize yaptığı: sakatlanıyoruz. Zedelenmiş dizlerimiz, kötü bir duruşumuz ve fazlasıyla ağrımız var. Ve hepsinin yanında hâlâ daha uzun vadede düzgün bir fiziğe sahip olmak için çabalıyoruz.

Öyle bir duruma geldik ki egzersiz salonunda çok yoruluyor ancak gündelik yaşantımızda daha az hareket ediyoruz. Kalçamız hâlâ geçen hafta yaptığımız çılgın egzersizden ötürü sızlarken nasıl merdivenler çıkabiliriz ki?

Hiç egzersize ihtiyacımız olmadığını söylemiyorum- kesinlikle. Fiziksel aktivite son derece önemli ve yaşam kalitemizi bazı açılardan çok, bazılarından az etkiliyor: Bavulları kaldırmayı ve merdivenden çıkmayı kolaylaştırıyor; stresi azaltıyor ve duruşumuzu düzeltiyor; Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla “sağlıklı yaşam beklentisi”ni ve hafif ya da orta düzeyde depresyonu iyileştirmenin yanında uyku kalitesini artırıyor.

Bu yüzden evet, egzersiz elzem. Ancak, esas soru ne kadar ve hangi türde?

İlk olarak egzersizleri birbirinden nasıl ayırt etmek gerektiğini öğrenmeliyiz. Örneğin belirli bir süreyle yalnızca egzersiz salonunda yapılabilen ya da bir antrenör ile yapılan aktiviteler egzersizken, fiziksel aktivite gün boyu yaptığımız -merdiven çıkmak, telefonu yanıtlamaya gitmek gibi- tüm diğer hareketlerin adı.
 

Aşıra kaçmadığı sürece fiziksel aktivite içinde olmak önemli. Çabanız çok yoğun ya da belinizi incitecek düzeyde olmak zorunda değil. İşin sırrı düşene dek terlememek ama saat ilerledikçe hareketliliğinizi artırmaya odaklanmak. Ancak size söz veriyorum harcadığınız çabanın geri dönüşü büyük olacak.

Bir araştırma hareketsiz ve fazla kilolara sahip ya da obez orta yaşlı kadınların her gün yalnızca 10 dakika egzersiz yaparak sağlıkları ciddi ölçüde düzeltebileceklerini ortaya çıkardı.

Gün boyu makul düzeyde aktif olan –hep merdivenleri çıkan, 20 dakikada bir ofiste tur atan- bir kişinin tümüyle hareketsiz bir yaşam tarzına sahip ancak haftada birkaç kere daha önceden planlanmış zaman aralıklarında egzersiz yapan bir kişiden çok daha sağlıklı olacağını garanti ediyorum.

Yalnızca denemeniz gerekiyor.

Yazan: Harley Pasternak
Kaynak: Women’s Health

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol