Öğretmen Diyarı

 Göz Şişliklerini İndirmenin Yolları

Sabah uyandığınızda gözleriniz şişmiş şekilde uyanmak hepimizin kabusu. Şiş gözlerden kurtulmak için evdeki bazı malzemelerden faydalanabiliriz.  İşte bu yollardan bazıları; Göz şişliklerini indirmenin en ucuz 7 yolu, her evde bulunan malzemelerden ve tamamen ücretsiz.

 

1. Tam Yağlı Süt:  Sütün göz şişkinliğinde tedavi edici etkisi olduğuun biliyormuydunuz. Tam yağlı sütün yumuşatıcı etkisi vardır, göz altındaki şişlikleri azaltır. Amino asitler, proteinler, vitaminler, A, D ve laktik asit açısından oldukça zengindir. Şişmiş olan gözümüze 15 dk boyunca soğuk süte batırdığınız temiz bir havluyu yerleştirin Şişleriniz kısa süre içersinde inecektir.

 

2. Salatalık Dilimleri: Salatalık dilimleri evdeki en etkili ilaçlardan biridir. Kızarıklık ve tahriş tedavisinde yardımcı olur, antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Şişmiş olan gözlerinizin üstüne koyun böylece göz etrafındaki şişlikler azaltarak genişlemiş kan damarlarının tedavisinde bir soğutma etkisi yaratır. Salatalık dilimlerini yaklaşık olarak 30 dk gözlerinizin üstünde tutun yada salatalık suyuna bir pamuk batırın yaklaşık 25-20 dk boyunca gözünüzün üstünde tutun.

 

3. Yumurta Akı: Yumurta akı ihtihaplamanın azaltılmasına yardımcı olur ve gözlerin altındaki deriye kan dolaşımını arttırır. Gözlerinizin altına çırpılmış yumurta akını bir fırça ile sürün 15-20 dk bekleyin ve soğuk su ile durulayın.

 

4. Çiğ Patates:  Evde salatalık yoksa onun yerine çiğ patates dilimleri koyun. Yaklaşık 10 dk soyulmuş ve yıkanmış patates dilimlerini yerleştirin. Şişliklerin yok olduğunu hemen hissedeceksiniz.

 

5. Çay Poşetleri:  Siyah veya yeşil çay poşetleri tahriş olmuş gözleri yatıştırmaya yardımcı olur. Bu çaylar doğal büzücü olduğu için gözlerin altındaki şişlikleri hemen azaltır. Sıcak bir kupa içine çay poşetlerini bırakın ve soğumasını bekleyin. Poşetleri yaklaşık 20-30 dk gözlerinizin üstüne koyun. Saha sonra su ile durulayın. Bunu haftada birkaç defa yapabilirsiniz.

 

6. Dondurulmuş Kaşıklar: Göz şişliklerini indirmek için hiç dondurulmuş kaşık kullandınız mı? Gece buzdolabına 2 kaşın ve sabahları gözünüzün üstüne koyun. Kaşıkları bir kağıt havluya sarmayı unutmayın

 

7. Soğuk Su: Göz şişliklerini indirmenin en kolay oylu su soğuk sudur. Cilde kan akışını hızlandırı. Temiz bir bezi soğuk su ile yıkayın suyu sıkın ve birkaç dakika gözünüzün üstünde tu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol