Öğretmen Diyarı

Göğüs bakımı nasıl yapılır?

 

Her kadın göğüs estetiğinin zamanla kaybolmasından çok tedirgin olur. Dar iç çamaşırı seçerek dik tutmaya çalışır…

Oysa göğüsler hormonların ilk faaliyetiyle büyümeye başladıklarında bile kalıtımsal olarak ilk çatlaklarını oluşturabilirler.
Derinin elastikiyetini destekleyen kremler kullanmak için ergenlik çağı doğru bir dönemdir. (Genç kızınız varsa anne olarak göreviniz ona doğru sutyen seçmek ve hızlı bir büyüme ile vücutta çatlaklar oluşmaya başladıysa elastikiyet artırıcı kremler almaktır))

Bedeninizin yağ ve meme bezlerinden oluşan bu organında kas yoktur. Boynunuzdan çene altından başlayıp bele kadar inen deri üzerinde asılı dururlar. Dolayısıyla göğsün sarkmasında bu derinin gevşemesi rol oynar. Hamilelikte genişleyen ve sonrasında küçülen göğüs elastikiyet kaybeder, zamanla deri yenilenmesi yavaşladıkça, hücrelerdeki eskime göğüs derisi üzerinde de görülür ve diriliğini kaybetmiş, dokusu yumuşamış göğüsler oluşur.

Sarkmayı geciktirmek için En önemli konu: Doğru sutyen seçimidir! Doğru sutyen seçmeniz göğüs bakımının ilk gereğidir. Bunun için elinize bir mezura alın göğüs üstünden, en geniş yerinden sıkmadan ölçün, bir de göğüs altından ölçü alın. Şimdi küçük rakamı büyük rakamdan çıkarın.

Eğer aradaki fark 14/16 cm. ise B cup sutyen seçmelisiniz.

Fark 16/18 cm arası ise C cup,

Fark 18/20 cm. ise D cup,

Fark 20/22 cm. ise DD cup ,
ve
Fark 22/24 cm. ise E cup ölçülerinden sutyeninizi almalısınız.

Bu teknik bilgi göğüs sağlığının ve sırt ağrılarının temelini işaret eder. Sutyenin temel görevi göğsü taşımaktır. Bu da yerçekimine karşı koymasını ve geç sarkmasını sağlar. Sırt ağrısı yapıyorsa askıları doğru ayarlanmamıştır, kambur durursunuz, nefes almanız kısıtlıdır ve kan dolaşımını bozarsınız.

Fazla dar sutyen giymek zaman içinde sırttan geçtiği bant yerinde yağ toplanması yapar. Tıpkı külot ve düşük bel pantolonların sürekli kestiği hattan vücudun deforme olmaya başlaması gibi…

Altı balenli sutyenler, büyük göğüslerin ağırlığını deriden alıp askılara vermek için kurulmuş bir destektir. Askı boyu ne çok yukarı çekik ne de çok gevşek olmayacak şekilde ayarlanarak yer çekimine karşı deri elastikiyetinin zorlanması önlenmiş olur.

Anahtar Kelimeler:
göğüs bakımı yapılır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol