Öğretmen Diyarı

Gençlere taş çıkaracak bir eğitim hikayesi

Samsun'da 40 senedir eczacılık yapan üç fakülte mezunu Gönül Berker (62), dördüncü üniversite için Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi 'ni kazandı. Bu sene ikinci sınıfa geçen Berker, doktorlukta mecburi hizmet yaş sınırı olan 65 yaş sınırına girip girmeyeceğini merak ediyor.

Ankara Eczacı lık Fakültesi'ni 1971 yılında bitiren 1950 doğumlu Gönül Berker, Samsun'da mesleğini icra etmek için bir eczane açtı. Bir yandan da eğitimine devam eden Berker, 1996 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni, 2001 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nu bitirdi. 61'ine geldiğinde dördüncü üniversite olarak tıp eğitimi almayı tercih eden Berker, bir kaç yıl önce OMÜ Tıp Fakültesi'ni kazandı. Birinci sınıfı bitiren Berker, bu sene ikinci sınıfta ve tıpta zorlu sınavlara giriyor. 

67 YAŞINDA DOKTOR OLACAK 

Yakınlarının kendisine, dördüncü üniversiteyi bitirme konusunda 'gez dolaş, eğitim almana ne gerek var' gibi temenniler ilettiklerini anlatan Gönül Berker, üniversite öğrencileri arasında zaman zaman kendisine espri olarak profesör yakıştırması yapıldığını anlattı. Tıp eğitiminde bazı görevleri yerine getirmek için 65 yaş sınırı olduğuna dikkati çeken Berker, "Tıpta asistan olarak görev yapmak ve bir yıl doktor olarak mecburi hizmeti yerine getirmek için 65 yaş sınırı var. Ben eğer tıp eğitimimi bitirebilirsem 67 yaşında diplomamı alacağım. 65 yaş sınırına girer miyim ya da bu konuda ne yapılabilir açıkçası merak ediyorum." diye konuştu.

'YAPAMAM, EDEMEM' KELİMELERİ BAHANE 

İstenildiği zaman herşeyi başarmanın mümkün olduğunu belirten Gönül Berker, şunları kaydetti: "Gençlerimiz bazen 'ben yapamam, edemem' diyerek üniversite eğitimini alma konusunda isteksiz davranıyorlar. Bu, bence gençlerin kendince ürettiği bahanedir. İstenildiği zaman herşey mümkündür. Ben 62 yaşındayım ve gençlere oranla beynimin yüzde 10 kayba uğraması gerekiyor. Ancak ben düzenli çalışarak ezber gerektiren tıp eğitimine girdim ve bu alanda ilerliyorum."Samanyoluhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol