Öğretmen Diyarı

Geleceği tayin edecek öğrencilerin eğitiminde yapılacaklar

Eğitim insan yaşamından ölümüne kadar devam eden sönmeyen bir ışık gibidir. İnsan eğitim sayesinde yaşam alanında var olmayı, insanca yaşamayı öğrenir. Bundan dolayı öğrencilerin eğitiminde yapılacak sistemlere dikkat edilmesi gerekir. Burada öncelikle eğitim sürecinde en çok payı olan öğretmenlerin dikkatli olması önem arz etmektedir.

 

Öncelikle öğretmenlerimizin mesleğini severek yapması gerekir. Zorunlu olarak bu mesleği yapmak zorunda olan kişiler kesinlikle öğretmenlik mesleğini bırakması gerekir. Unutmayın ki hiçbir öğrencinin kötü eğitim alma hakkı yoktur. Mesleğinden hoşlanmayan öğretmen öğrenciler için verimli olmayacaktır. Derslere para ve zaman geçirmek için gelen öğretmenlerin topluma verdikleri zararı umarız farkında olurlar.


Öğretmenlerimiz öncelikle kendi kişiliklerine dikkat etmesi gerekir. Okul ve sınıf içinde hareket ve davranışlarında tutarlı olmalıdır. Kendi yaptığı bir hatayı öğrencisi de tekrar ettiği takdirde suçu öğrenciye atmak yerine kendinde aramalıdır. Öğrencilerin eğitiminde bu tür davranışlara dikkat edilmelidir. Tıpkı Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi “Öğretmen diyen olmak gerek imanlı, edepli, sonra liyakatlı, sonra vicdanlı”

 

Öğrencilerin eğitiminde katkısı olan öğretmenlerimizin sabırlı ve anlayışlı olmaları gerekir. Çünkü eğitim süreçlerinde karşılarına çok farklı karakterlerde öğrenciler çıkacaktır. Hepsine davranışında sabırlı ve anlayışlı davranmalıdır ki onlara olgunluğun ne demek olduğunu öğretmelidir. Onlara ceza yerine uygun davranışlarla eğitmesini bilmelidir.

 

Öğretmenler eğitim sürecinde oldukça donanımlı ve bilgi sahibi olmalıdır ki öğrendiklerini aktarabilmelidir. Öğrendiklerini ve bilgilerini aktarabilmesi için öncelikle araştırmalı ve çok kitap okumalıdır. Genel kültürde yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bilgi etrafı Güneş gibi aydınlatır.

 

www.memurlar7.net Özel Haber


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim