Öğretmen Diyarı

Fıkra ve Öykülerin Eğitimdeki yeri

Gelişen eğitim sistemleri de çok yüksek noktalara geldiğimiz yüzyılda bu şekilde anlatılan ders sitemin artık rafa kaldırılmasında fayda vardır. Bu konuda öğretmenlerimizin kendini geliştirmesini söylememiz gerekir. Çünkü öğretmenlerimiz her ne kadar bu yüzyılda zorluklarla karşılaşıyor olsa da onlar geleceğin nesillerinin anahtarıdır. Onlar açtığı en güzel kapılardan geçen öğrencilerimizin hayatında çok güzel kapılar açmaktadır.

 

Ders anlatımında yukarıda bahsettiğiz gibi fıkra ve öyküler anlatmak dersi akışını tamamen değiştirmeye olumlu etkisi vardır. Özellikle öğrencilerin dikkatini tekrar toplamasına yardımcı olmanın yanında eğitici ve ders verici olan hikayeler seçildiği takdirde gelişimlerinde de katkısı vardır. Öğrenciler arasında yapılan araştırmada da fıkra ve öykülere yer verilmesi onları daha mutlu bir ders işlediklerini ortaya çıkarmıştır.

 

Derslerde fıkra ve öykülere yer vermek elbette önemlidir dedik fakat burada dikkat edilecek nokta öğrencilerin sınıf içinde düzenini bozmaya, yani onların düzeyine göre, edebe aykırı olmayacak fıkra ve öykülerden yana terci yapılmalıdır. Özellikle de ders ile alakalı olan fıkra ve öyküler daha uygun olacaktır. Örneğin; Nasrettin Hoc fıkraları her yönde eğitici fıkralardır. Bunun yanında Tarih dersinde işlenen padişahın hakkında öyküler varsa bunları sınıfta anlatabilirsiniz. Özellikle Osmanlı Padişahlarının eğitici birçok öyküleri bulunuyor. Öğrenciler tarafından duyulmamış ve bilinmeyen öykü ve fıkralardan tercih yapınız ki dikkatlerini daha da fazla çekesiniz. Ayrıca Atatürk ile ilgili yaşanmış olaylar da anlatılmalıdır. Özellikle savaşlarda yaşanan kahramanlıklar ele alınabilir. Ülkenin nasıl bir kahramanlarla yükseldiği konu edilebilir. Dersin son kısımlarında ise başarı sağlamıi kişilerin ilginç yaşamları ele alınabilir.

www.memurlar7.net Özel Haber


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim