Öğretmen Diyarı

ERKEKLER KADINLARI NEDEN DİNLEMEZ ?Yakın ilişkilerin çok belirgin temel özellikleri vardır. Hepimiz partnerimiz tarafından önemsenmek isteriz, hepimiz duygularımıza saygı gösterilmesini bekleriz. Partnerimizin bize zaman ayırmasını ve bizi dinlemesini bekleriz. Destek görmek, sakinleştirilmek, yatıştırılmak isteriz. Kendimizi bir yük gibi değil, sevilmeye değer biri olarak hissetmek isteriz. Kadınlar sorunların kaynağı olarak erkekleri topun ucuna koysalar da, hiçbir grup tam olarak masum ya da mükemmel değildir. Gerçek şu ki, erkeklerin çoğu yaşamlarındaki kadınları onaylamak ve duygusal olarak beslemekte güçlük çekebilirler (çünkü belki de bunu kendi ailelerinde öğrenmemişlerdir) ve bu durum kadınlar tarafından “sorun olarak” nitelendirilebilir. Erkekler neden bunları yapmakta zorlanır? İşte birkaç sebep: 

(Çevirmenin notu: Her ne kadar aşağıdaki özellikler sadece erkeklere aitmiş gibi aktarılmışsa olsa da, kadınların da benzer davranışlar sergilediği durumların mevcut olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz!)

1__Güç Savaşı: Bazı erkekler için duygusal ilişki kazanılacak ya da kaybedilecek bir yarış gibidir. Eğer kadın duygusal açıdan doyumlu olursa, erkek kendini oyunu kaybetmiş gibi hissedebilir. Bu yüzden kadını baskılayıp kontrol altına almaya çalışır, ya da “mantıksız, kontrolsüz, geçimsiz” olarak niteleyebilir.

2__İğneleme ve Küçümseme (Sarcasm): Bazı erkekler etkileşimlerini tersleme, eleştirme, iğneleme veya küçümseme içeren ifadelerle gerçekleştirirler. Bu tür bir yaklaşımın kadını susturacağını düşünürler. Ancak kadının aldığı mesaj “beni umursamıyor” ve “ondan destek istememeliyim” olacaktır. Erkek kendini zeki ve komik olarak görürken, kadın erkeğin kendisini hiçbir zaman anlamayacağını düşünür.

3__Maço Düşünce: Bazı erkekler kadını onaylamanın ya da duygusal yakınlaşmanın erkekliğe yakışmayacağını düşünebilirler. Erkeğin güçlü ve hâkimiyeti elinde tutan bir rolü olması gerektiğini düşünerek, kadını duygusal olarak beslemenin erkeklik rolüne yakışmayacağını varsayabilirler. Kadınlar ise, maço yaklaşımdaki özgüveni ilk etapta çekici bulsalar da, sonraları erkekten alabildikleri tek duygu ifadesinin “öfke” olmasından dolayı rahatsızlık duymaya başlarlar. 

4__Duygu ile Baş Edememek: Araştırmalar çatışma durumlarında bazı erkeklerin nabızlarının hızla yükseldiğini ve kontrolü kaybetme noktasına gelebildiklerini göstermiştir. Dolayısıyla bazı erkekler yükselen duygu durumları ile baş edemeyeceklerini düşündükleri için bir öfke davranışı ile partnerlerini susturmayı ya da odayı terk etmeyi tercih edebilirler. Kadın ise kontrol altına alınmış, ötekileştirilmiş ve terk edilmiş hisseder.

5__Dırdırı Pekiştirmemek: Bazı erkekler “eğer onu onaylarsam ve duygusal olarak yakınlık gösterirsem daha fazla dırdır edebilir” düşüncesi ile partnerlerini hemen susturmayı tercih edebilirler. Kadın ise konuşma hakkının elinden alındığını düşünerek erkeği soğuk, uzak ve saldırgan olarak nitelendirebilir. 

6__Mantık Arayışı: Bazı erkekler partnerlerinin her zaman “mantıklı” olmasını bekler ve mantıksızlığa katlanamaz. Partnerinin duygusal yaklaşımlarını mantıksız bulup, düşüncelerini yanlış olarak niteleyebilir, görmezden gelebilir, küçümseyebilir ya da geri çekilebilir. Ancak iletişimin büyük bir bölümü mantıklı bilgi aktarımından ziyade, karşı tarafı sakinleştirmek, ihtiyacını gidermek ve bu şekilde bağlanabilmek üzerine kurulur.

7__Sorunlar Çözülmelidir: Bazı erkekler iletişimin temel amacının sorun çözmek olduğunu düşünürler. Duygusal paylaşımın sorunları çözmekte işe yaramayacağını, bu nedenle zamanı ve enerjiyi boşa harcamak anlamına geleceğine inanırlar. Erkek sorunu çözme odaklı yaklaştığında kadın duygusunu fark ettirebilmek için duygu tonunu yükseltir, ya da geri çekilir. 

Eğer ilişkimizde bu türden yaklaşımlar mevcutsa belki de bazı davranış biçimlerini değiştirmenin zamanı gelmiş demektir...


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol