Öğretmen Diyarı

Eğitimin Kalitesi Düşüyor; Bu Yanlışlığa Dur Deyin!

Sayın Abbas Güçlü,
 
Ben bir Fen ve Teknoloji öğretmeniyim.4 sene boyunca mesleğim ile ilgili eğitim aldım, öğrencilerime yeterli olabilmek için öğretmenlerim tarafından yetiştirildim.2011 yılında mezun oldum, ama mezun olmak demek devlet için öğretmen olma yeterliliğini taşıdığımız anlamına gelmiyordu. Bir de sınava girmemiz gerekiyordu, üniversitede aldığımız eğitimi yok sayan, bölümümle alakası olmayan sorulara cevap vermem isteniyordu. KPSS idi bu sınavın adı, binlerce öğretmenin mesleğinden soğumasına sebep olan, öğretmenleri bunalıma sürükleyen bir sınav. Ve bu sınav yüzünden Mehmet Sadık Güneş'i de kaybettik.
 
Ben 2012 yılında ilk kez hazırlanmaya başladım bu sınava, bir yandan ücretli öğretmenlikte yapıyordum. Zor oluyordu bi yandan öğrencilerime zaman ayırıp onlarla ilgilenip, bir yandan sınava hazırlanmak gerçekten zordu. Öğretimin 2. döneminde bırakmak istedim öğretmenliği sınava daha iyi hazırlanabilmek için ve bu durumu öğrencilerimle paylaştım. İşte o an anladım öğrencilerin öğretmenlerini ne kadar sahiplendiklerini. Saatlerce ağladılar, öğretmenim gitmeyin diye yalvardılar bana. Biz sizin sayenizde bu dersi sevdik dediler. O masum cümleleri beni kararımdan döndürdü ve ben öğrencilerimi bırakmaktan vazgeçtim. Belki benim için zor olacaktı ama öğrencilerimin bana ihtiyaçları vardı, onları çok seviyordum. Hala o anları düşündüğümde gözlerimden yaş süzülüyor. Sınava girdim ve 81 puan aldım, atanamadım. Yani devletin gözünde 81 puan almak öğretmen olmam için yeterli değildi.Devlet böyle söylüyordu.
 
2013 yılında tekrar hazırlanmaya başladım sınava bu sefer olacak diyordum, bir yandan ücretli öğretmenliğe de devam ediyordum başka bir okulda. Yeni öğrencilerime alışmaya çalışıyordum. Sınava 4 ay kala alan sınavının yapılacağı açıklandı ve biz öğretmen arkadaşlarım gerçekten şaşkındık. Çünkü bu yapılan sınav bizim aldığımız eğitimi yok saymak demekti. Ama biz istemesekte yapılacaktı bu sınav. Örnek soruların açıklanmasını beklerken karşımıza 5 tane cevabı bile verilmeyen sorular koydular. Konu başlıklarını Fizik, Kimya, Biyoloji, Çevre Bilimi, Yer Bilimi, Astronomi ve Alan bilgisi olarak vermişlerdi, yani konu ayrımı yoktu. 4 ayda bu derslerin hepsine çalışacaktık.4 senede aldığımız dersleri 4 ayda çalışacaktık. 50 soruluk bir sınav için ÖSYM sadece 5 tane soru koymuştu önümüze bizimle dalga geçer gibi. Binbir stresle konuları yetiştirmeye çalıştığım geceleri unutmadan söyleyeyim, çünkü her şey belirsizdi ilk kez yapılan bir sınava giriyordum. Ve beklenen gün geldi ve sınav 14 Temmuz'da gerçekleşti.Sınavda elimden geleni yapmaya çalıştım.Artık geriye sadece beklemek kalıyordu, çaresizce beklemek.
 
Sınavdan bir kaç gün sonra Sınıf Öğretmenleri'ne alan değişikliği ile branşlara geçme hakkının verildiğini öğrendim, işte o an olmaz dedim. Bu kadar alanında uzman branş öğretmeni atama beklerken, sınıf öğretmenlerinin branş derslerine girmesi eğitim adına toplu bir katliamdır. Günlerdir twitterda sesimizi duyurmaya çalışıyoruz, kimse duymuyor bizi. Biz bize verilen eğitimi yerine getirmek isteyen binlerce öğretmeniz, ama kimse bize açıklama yapmıyor görmezden geliniyoruz. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz Abbas Bey, öğrencilerimize öğrendiklerimizi öğretmek istiyoruz. Lütfen biz öğretmenlerin sesini duyurmak için bize destek olun. Bu çocuklar bizim geleceğimiz, eğitim adına yapılan bu yanlışlığa dur demek için bize destek olun. Onlara verilen eğitimin kalitesi düşürülmesin, bu kadar alanında uzman öğretmen atama bekliyorken bu yanlışlığa bir dur denilsin.
 
Saygılarımla'

 
EĞİTİM AJANSI


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim