Öğretmen Diyarı

Eğitimde Kaos Yaşıyoruz…Kızım MEB'e bağlı bir okulda 7. sınıfa gidiyor. İki hafta önce bir özel okulun düzenlediği yarışma sınavına girdi. Sınav sonrasında görüşmek üzere okula çağrıldık.

Bize söylenenler; Kızımın başarılı olduğu, ama bunun yeterli olmadığı, kendi okullarına kayıt yaptırdığımızda hem indirim yapacakları hem de yoğun bir program ile liseye en iyi şekilde hazırlayacakları oldu. Buraya kadar her şey normal...

Ama parantez içinde kalan, söylenmeyen, hissettirilen çok önemli ayrıntılar var. Ve benim asıl takıldığım yerler de zaten bunlar...

(SENEYE SBS YOK. SADECE FEN LİSELERİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK. ÖĞRENCİ NOT ORTALAMASI ÇOK ÖNEMLİ OLACAK VE BU KONUDA GEREKEN DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ...)

Bir de parantez içinde bile dile getirilmeyen, ne olacağını bilemediğimiz belirsizlik...

Ben de eğitimciyim. Eğitimci olarak, çevremizdeki kişiler, işin içindeyiz, biliyoruzdur düşüncesiyle sürekli bize sorular soruyorlar. Ama bir sene sonra kızımın eğitimine şekil verecek sistemin ne olacağı konusunda söylentiler dışında net bir fikrim yok...

Veliler tedirgin, öğrenciler panik içinde, öğretmenler belirsizlikten rahatsız. Bir KAOS yaşıyoruz...

NE OLACAĞINI BİLMİYORUZ...

1-Özel okullar not ortalaması konusunda, öğrenciye yardımcı olacaklar. MEB'e bağlı okullar ne yapacak?

2-MEB okulları not konusunda benzer iyileştirmeyi yapmazsa adalet, eşitlik nasıl sağlanacak?

3-Özel okullar ile başlatılan not iyileştirme, MEB okullarına da yansırsa, hak etmedikleri yüksek notlarla bir nesil harcanmış olmayacak mı?

4-Dershaneler kapatılacak. Okullardaki sınırlı zaman ve değişken öğrenci profili nedeni ile sahip olunamayan kazanımlar nasıl telafi edilecek?

5-Öğrenci Fen Lisesini kazanabilirse bu olumlu. Ama ya kazanamazsa...

6-Bütün liselerin Anadolu Lisesine dönüştürülmesi, öğrencilerini bir anda aynı seviyeye getirmeyecek. Liselere adrese dayalı kayıt alınması adı iyi bilinen lise yakınlarına fiziksel anlamda ya da kağıt üzerinde bir göç patlamasına sebep olmaz mı?

7-Bu yeni nesil üniversite düzeyine geldiğinde, YGS-LYS nin de kaldırılacağı söyleniyor. O zaman ya bir ile karar verip oradaki bütün üniversitelerde şansımızı deneyeceğiz. Ya da il il, üniversite üniversite gezip şansımızı artırmaya çalışacağız. Böyle bir duruma ne kadar hazırız?

BELİRSİZLİK...

GELECEK İÇİN ENDİŞELİYİM...

Şengül Gürsaclı

  • şengül gürsaclı
Anahtar Kelimeler:
eğitimde kaos yaşıyoruz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim