Öğretmen Diyarı

'EĞİTİM SİSTEMİ YAPBOZ TAHTASI OLDU'

TÜRKİYE BÜYÜK MÎLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 22.07.2013

Levent TÜZEL
İstanbul Milletvekili

Üstün zekâlı ve yetenekle çocuklara eğitim veren devlete bağlı tek okul olan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulunun da yok olacağına dair haberler basında yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) ile imzaladığı bir protokol gereği, Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu, MEB’na bağlı Rehberlik Araştırma Merkezleri'nin (RAM) yönlendirmesi ve yapılan bir sınavla üstün zekâlı ve yetenekli çocukları almaya başlamıştır. Üstün zekâlı ve yetenekli çocukların eğitim programı, 1992 yılında kurulan Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Üstün Zekâlılar Ana Bilim Dalı tarafından oluşturulmaktadır.

4+4+4 Eğitim sistemi kapsamında yapılan bu okuldaki dönüşümle, okulun ilkokul olarak devam etmesine karar verilmesi nedeniyle, bu yıl 5. sınıf kaydı yapılmayacak. 4. sınıftan 5. sınıfa geçen ‘normal' ve ‘üstün' zekâlı 48 öğrenci açıkta kalırken, ilkokula da sadece adrese dayalı kayıt ile öğrenci alınacağı belirtilmektedir.

TBMM’de Üstün Zekâlılar Araştırma Komisyonu’yla, üstün zekâlı ve yetenekli çocukların eğitimindeki sorunları ortaya konulurken; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ‘Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı’nı hazırlanırken, Türkiye'nin üstün zekâlı çocuklara eğitim veren tek ilkokulunun kapatılmasının gündeme gelmesi, eğitim sisteminin yapboz tahtasına dönüştüğünün göstergesidir. Bu çerçevede;

1-Özel bir sınavla üstün zekâ ve yetenekleri tespit edilen çocuklara eğitim veren tek devlet okulu olan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulunun kapatılmasına dair ailelere gönderilen Haziran 2013 tarihli yazı bilginiz dâhilinde midir?

2-İstanbul genelinden özel sınavla belirlenen üstün zekâ ve özel yeteneklere sahip çocukların, 8 yıl sürecek eğitim projesine göre hayatlarını planlayan ailelerle bu konu görüşülmüş müdür?       

3-Üstün zekâlı ve özel yetenekli çocuklarının eğitimi için ailelerin maddi ve manevi yüklendikleri külfet, çocukların emekleri, bundan sonra içine düşecekleri güçlükler -psiko-sosyal-pedagojik sorunlar-Bakanlığınızca değerlendirilmiş midir?

4-Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulunun, orta kısmının kapatılması ve ilkokul kısmına sadece adrese dayalı kayıt yapılması, okulun üstün zekâlı/yetenekli çocuklara eğitim veren bir okul olma özelliğini ortadan kaldırmayacak mıdır?

5-Adı geçen okulun dönüştürülmesinde Okul Aile Birliğinin bilgisi var mıdır? Doğru bir çözüme ulaşmak için velilerle birlikte, en azından kayıtlı çocukları mağdur etmeyecek bir çözüm bulmayı düşünüyor musunuz?

6-2002 yılından beri adı geçen okulun fiziki koşulları ilk ve orta kısım için uygun iken, bu çocukların matematik olimpiyatlarında, satranç turnuvalarında folklor dalında gösterdikleri başarılar orta iken; İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldızdın “Ortaokul kısmının devam etmesi için fiziksel koşullan müsait değil (...) İÜ ile yapılmış bir protokol var. Protokolün kanuni dayanağı yok. 4+4+4 ise bir kanun. Okul ömür boyu proje aşamasında olamaz" açıklamasını pedagojik bakımdan doğru buluyor musunuz?

7-Kaldı ki, sorun fiziki koşullar ya da protokol/yasa sorunu ise, o sorunu çözmek Bakanlığınızın görevi değil midir? Bunun için yüzlerce çocuğun ve ailenin mağdur mu edilmesi gerekir?

8-Türkiye’de ilk ve ortaöğretimde kaç üstün zekâlı çocuk ve bu çocuklara eğitim veren kaç okul bulunmaktadır? Bu çocukların eğitimi için daha fazla okul açılmasını düşünüyor musunuz?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim