Öğretmen Diyarı

EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN PUANLARI DÜŞECEK

Türkiye'de her yıl olduğu gibi bu yıl da eğitim sisteminde şok değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. 2012 LYS öncesinde YÖK şok bir karar alarak fen edebiyat fakültelerinin öğretmen olamayacağını duyurdu. Bu yüzden geçen yıl fen edebiyat fakültelerinin ya puanları dibe kadar düştü ya da bazı kontenjanları boş kaldı. Fen edebiyatların öğretmenlik yolunun tıkanması adayların eğitim fakültelerine yönelmesine neden oldu. Bu durum eğitim fakültelerin taban puanlarınının yükselmesine ve fen edebiyat fakültelerininin taban puanlarının da düşmesine neden oldu.
 
YÖK-ÖSYM-MEB geçen yıl belki de ilk defa bir konuda anlaştılar. Atanamayan öğretmen sayısını azaltmak için fen edebiyatlara öğretmenlik yolunu kapattılar. Hatta pek çok eğitim fakültesinin ikinci öğretimlerini kapattılar. Aradan bir yıl geçti ve kutsal ittifak bozuldu.
 
Bize göre YÖK'ün fen edebiyatlarla ilgili kararı gençlere biraz umut vermek ve kontenjanların boş kalmasına engel olmaktır. Zaten YÖK başkanı bu niyetini aynen şöyle dile getiriyor:
Eğitim Fakülteleri'nin belirlenmiş bir rolü var, Fen Edebiyat Fakülteleri'nin belirlenmiş rolleri var, burada amacımız her zaman söylediğimiz gibi bilgisi en iyi olanın öğretmen olmasıdır, sistem içerisinde ve herkesin önün açık olmasıdır, yani belli kuralları geçtiği takdirde herkesin önünün açık olmasıdır. Bu mecrada ben çok umutluyum yeni öğretmen stratejimizden. Bugün ülkemizde geldiğimiz kontenjan kazanımları itibariyle önemli rakamlara ulaştık, İş bulma sahipleriyle artık bu sayılardan geri dönemeyiz, bu ülkemizin küresel dünyadaki kazanımıdır, küresel dünyada mümkün olduğu kadar fazla insana üniversite eğitimi verdiğimizde var olacağız, rekabet edeceğiz, o bakımdan sadece iş alanı sayısı kar mezun verme diye bir lüksümüz yok"
 
Fen edebiayatlara tekrar öğretmenlik yolunun açılması geçem yıl dolmayan kontenjan sorununun halledceği gibi puanlarını da yükselmesine neden olacaktır. Dolayısıyla eğitim fakültelerine rağbeti azaltacak ve puanlarının düşmeseine neden olacaktır.
 
Allah 2013 LYS'ye girecek herkese sabır versin...
 
BURHAN DEMİR
Okulsoru.com

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim