Öğretmen Diyarı
EĞİTİM EĞİTİMCİLERE TESLİM EDİLMELİDİR!

PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER
MEB çalışanlarında son yıllarda oluşan genel kanaat Bakanlığın öğretmenlere güvenmediğidir.  Üst kademelere öğretmen kökenli olmayan yöneticilerin getirilmesi, öğretmenler arasında eleştiri konusu olmaktadır. Artık bu husus ayyuka çıkmıştır. Öğretmen atamalarını, genel eğitim politikalarını belirleyenler hep eğitim dışından Bakanlığa atananlar olmuştur.

Ömer DİNÇER döneminde bakanlığa sirayet eden bu durum inşallah devam etmez. Taşrada il müdürlüklerinde görev yapan birçok yönetici Merkez teşkilatı ile aynı dili konuşmuyoruz diye serzenişte bulunuyor. Taşrayı bilmeyen, okulu yalnızca velisi olduğu öğrenciden dolayı tanıyanların yönetimde üst kademelerde bulunması, işlerinde ağır aksak ilerlemesine neden olmaktadır.

Diğer Bakanlıklara baktığımızda üst yönetimin, bakanlık birimlerinde görev yapanlara teslim edildiğini görmekteyiz. Başka mesleklerden ithal edilen yönetici sayısı çok az! Adalet Bakanlığında ya da İç İşleri Bakanlığında bir öğretmenin üst kademelerde görev yaptığını göremezsiniz. Ama ne hikmetse MEB’ te son zamanlarda buna sıkça rastlıyoruz.

Öğretmenlerin geleceği ile ilgili kararları öğretmen olmayanlar alıyor. Bir öğretmenin sınıfta nasıl görev yaptığını, yıprandığını ancak öğretmen kökenli yönetici bilir. Yani damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. MEB te üst yöneticilerin bir çoğunun öğretmenlik yapmış yöneticilerden seçilmesi problemlerin çözümüne katkı sağlayacaktır. Bunun görülmesi lazım! Sadece öğretmenlerin sorunları değil, Ülkenin eğitim politikaları da öğretmenlerden oluşan komisyonlar tarafından belirlenmelidir.

Merkez teşkilatında Ankara, İstanbul dışında görev yapmamış Anadolu’nun ücra yerlerini tanımayan, oturduğu yerin penceresinden gördüğü okulun şartlarının tüm taşrada var olduğunu düşünen yöneticiler ile MEB’in problemleri çözülemez. Yatılı okulu sadece ziyaretlerden tanıyan, taşımalı eğitimi özel servislerle karıştıran yöneticiler MEB’e çare olamaz.

Sayın Müsteşar’ın göreve geldiği günden itibaren mevzuat ile ilgili tüm çalışanlar ile paylaşımda bulunması fevkalede yerinde bir uygulama olmuştur! Son iki yılda MEB adeta frene basmıştı. 652 sayılı KHK nın amir hükümleri yerine getirilememişti. 10 gün yürürlükte kalıp kaldırılan mevzuata şahit olduk! Son günlerde ise  MEB hareketli günler yaşamaya başladı. Merkez teşkilatından görüştüğümüz arkadaşlar saat 22.00 lere kadar çalıştıklarını söylüyorlar.

MEB’te sorunların çözümü için eğitim işi eğitimcilere bırakılmalıdır. Sayın Müsteşar, öğretmenleri değerli kılacağız. Öğretmenlere saygıyı temele alacağız ve MEB'i öğretmenlerle yöneteceğiz sözleri ile bundan önce uygulanan politikalardan vazgeçileceğinin işaretini vermiştir. Bu sözünün takipçisi olacağız. Bu gün internet sitelerine yansıyan eğitimci müsteşar yardımcısı haberinin bunun göstergesi olduğunu düşünüyoruz!

Sayın Yusuf TEKİN’i , MEB'in ve öğretmenlerin son şansı olarak görüyorum...

İnşallah Sayın TEKİN başarılı olur ve öğretmenler hak ettiği değeri onun döneminde görür...

Hüseyin AKAY
Personelmeb net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol