Öğretmen Diyarı

Düzenli olmanın  yöntemleri

Hayat yoğunluğu içerisinde düzenli olmanın yollarını bulmamız zor olabilir. Halletmemiz gereken pek çok iş varken her şeyi aynı anda tertipli ve düzenli tutmak zordur. Çok az çaba ile düzenli olmanın birkaç kolay ve eğlenceli yolunu sizlerle paylaşıyoruz...

Aldığın yere koy

Aldığınız bir şeyi kullandıktan sonra ait olduğu yere koyduğunuzdan emin olun. Bu şekilde önemli şeyleri kaybetmezsiniz ya da onları aramak için zaman harcamak zorunda kalmazsınız! Aile bireylerine de bu kuralı öğretin, böylelikle her şey olması gereken yerde olacağından onları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kutu ya da sepetler kullanın

Düzenli olmak adına en sevdiğim yöntem bu… Küçük eşyalar ve kağıt parçaların sağda solda dağınık durması yerine onları hoş bir kutu ya da sepette toplayabilirsiniz. Her bir kutu ya da sepet içeriğine göre sınıflandırılmalıdır. Kilerde tertip ve düzende de en iyi yöntem bu.

Çekmeceleri, dolapları ve kutuları etiketleyin

Kutuları, çekmeceleri ve dolapları etiketlemek de etkili ve hızlı bir düzen sağlamanın bir diğer yolu! Görünür bir yerine etiket yapıştırarak hangisinin içinde ne olduğunu bilir ve ona göre hareket edersiniz. Bu işi bir kağıt ve kalem yardımıyla gayet kolay bir şekilde halledebilir ya da eğlenceli etiketleri tercih edebilirsiniz!

Listeler yapın

Yapılması gereken işler varsa hepsini yazılı halde görmesi gereken insanlardanım. Belli bir zamana kadar yapılması gereken bir şey söz konusu olduğunda her zaman bir yapılacaklar listesi oluştururum. Hallettiğim işlerin üstünü çizerim, basit görünüyor olabilir ama bu yöntem bana çok yardımcı oluyor.

Takvim kullanın

Yapılması gerekenleri takvime yazmak günlük işleri düzene sokar ve böylece daha az karışıklık meydana gelir. Gözünüzün önünde duracak bir yere bir takvim asın ve yanında bir kalem bulundurun. Her bir olayı doğru zamana yazdığınızdan emin olun. Bunun ne kadar hayat kurtarıcı olabileceğini göreceksiniz.

Küçük şeyleri plastik torbalarda tutun

Küçük nesneleri plastik torbalarda muhafaza ederek onları bir arada tutabilirsiniz. Büyük plastik torbaları severim, kalemler, kurşun kalemler ve hatta takılar için birer tane torba oluşturdum. Küçük torbaları ise boncuklarım ve küpelerim için kullanıyorum! Temiz iş olduğu için güzel de görünüyorlar. Deneyin derim!

Rutinler oluşturun

Günlük bir rutin takip etmek işlerinizi kolaylaştırır ve her şeyi zamanında yapmanızı sağlar fakat bu rutinler o kadar da katı olmak zorunda değil. Sadece gitmeniz gereken yerleri ve yapmanız gerekenleri önceden planlayın ve geriye size ne kadar zaman kaldığını kendi gözlerinizle görün!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol