Öğretmen Diyarı

DOĞUDA ÇAKILI KALAN SINIF ÖĞRETMENLERİ İSYAN EDİYOR!

Bizler özellikle doğuda çakılı kalan sınıf öğretmenleri olarak yer değiştiremiyoruz. Ben 5 yıldır Muş’ta görev yapıyorum. Benim gibi birçok meslektaşımın da bu bölgede en az 5 yıldır görev yaptığının bilincindeyim. Bizden önce gelenler eş durumundan batıya giderken hep şunu sorguladık: Aile bütünlüğü esastır tamam ama neden bu öğretmenler hep doğudan batıya gidiyor doğuda aile olamıyorlar mı dedik. Bu şekilde 5 yıl bitti.

Bakanlığımızın batıda norm kadroları doldu açıklamasını duyduk. Bizler de sürece olumlu katkı vermek amacıyla naçizane çözüm önerilerimizi belirtmek istiyoruz. Yıllardır il dışı tayin bekleyen sınıf öğretmenleri için:

1-İil içi il dışı bir olmalıdır. Tüm bos kontenjanlar sisteme yansıtılmalıdır.(il dışına gidemeyen öğretmen il içinden yer değiştirebilir)

2-Sınıf öğretmenleri için il dışı alan değişikliği yapılabilir. Bu da özellikle ilkokul rehber öğretmeni normlarının sınıfçılara açılması yada okul öncesi ne geçiş seklinde olabilir. Her ne kadar alan değişikliğinden pişman olup geri dönmek isteyen olsa ve Danıştay’ın iptali söz konusu olsa bile Bakanlığın uygun bir yol bulacağı kanaatindeyiz.

3-Eş durumundan gidenlere teklif edilen düz memurluk bir defalığına il dışı bekleyen sınıfçılara da açılabilir.

4-Gectiğimiz yıl getirilen 444 sistemi getirmiş olduğu bazı olumsuzluklar nedeniyle bizler, öğrenciler ve veliler üzerinde baskı oluşturdu. Sistemde küçük bir değişiklik yapıp 5.sınıflara tekrardan sınıfçılar girebilir. Bu sayede alan dönüşlerinden gelen sınıfçılar, il dışı bekleyenler ve atanamayan sınıfçılar önlerini daha parlak görecekler.

5-Doguda zorunlu hizmetini bitirmiş öğretmenlere istedikleri yerlere tayin olma imkânı verilebilir.

Özellikle son önerdiğim madde şu günlerde öğretmen camiasında çok konuşulan rotasyon kelimesini de bu camianın sindirmesine imkân sağlayacak. Neden mi? Çünkü rotasyonla doğuya gideceğim ama ben 3 yıl sonra oradan çıkamam ki mantığı oluşuyor ya da eğitim özründen gitmek isteyenler neden bu düşünce içerisinde? Bakanlığımız il dışı kontenjanlara bölgeler arası eşit dağılım düşüncesinin olduğu şu günlerde çok daha önem vermeli. Yoksa 200 bin sınıfçı karamsar bir bakış acısıyla eğitim dünyasında kendine yer bulur.

Yapacağınız çalışmaları ben ve benim durumumdaki arkadaşlarım çok yakından takip edeceğiz. Kolay gelsin.

Faruk TİRE

mebpersoneli.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim