Öğretmen Diyarı

Doğu ve Güneydoğudaki Öğretmenlerin Durumu

 Birçok öğretmenin atanma hayaliyle yaşadığı ülkemizde, yeterli puanı almış ama puanı batıya yetmeyen öğretmenlerimiz bir daha atanamam korkusuyla imkanlar açıdan daha yoksun ama maaş açısından hiçbir fark olmayan doğu ve güneydoğunun il, ilçe ve ve köylerine atanmaktadır.

Atanmanın verdiği sevinç , vardığı yerde maalesef kursağında kalmaktadır.
Özellikle batıda yaşamış, batıda okumuş biri için atanılan yer pek tatmin edici olmamaktadır. Anlatmak istediğim doğu ve güneydoğuyu kötülemek değil sadece batıda olan imkanların neden bu bölgelerimize de sunulmamasıdır.

Batıda 80-90 binlik bir ilçede en az 10 tane lise bulunurken neden aynı nüfusa sahip bir doğu veya güneydoğu ilçesinde 4-5 tane var? Ve neden bu bölgelerimizdeki çocuklarımız 45-50 kişilik sınıflara mahkum edilmektedir? Eğitimin niteliğinde problem var denildiğinde neden hep fatura öğretmenlere kesilmektedir? Neden ilk önce temel atılıp sonra bina inşa edilmemektedir?

Bir sınıfta akıllı tahta olur da neden hala sınıfın kapısı olmaz ya da duvarları ilk çağdan kalmış görüntüsü verir? Bu sorunlar Türkiye'nin her yerinde az çok var. Hepimizin malumu. Ama bahsettiğim bölgelerde bu sorunlar daha çok hissedilmekte ve burada ulvi bir görev yapan öğretmenlerimiz daha zor şartlar altında çalışmaktadır.

Diyorum ki hani bu bölgede çalışan öğretmenlerimize az da olsa pozitif ayrımcılık yapılsa? Ki eskiden yapılıyordu ama her ne hikmetse ekonomide giden her hangi bir aksaklık en geniş camiayı yani öğretmenlerimizi etkilediğinden bu uygulama kaldırılmıştır. Yani işin özeti şudur: İzmir Bornova'da görev yapan bir öğretmenle

Hakkari-Şemdinli'de görev yapan öğretmen aynı maaşı almakta. Peki sonuç? Sonuç şu: 3 yılını dolduran öğretmen hemen bir yolunu bulup batı illerine kaçma derdine düşüyor ve öğretmenlerin sürekli değişiminden maalesef çocuklarımız olumsuz etkileniyor.

 Bunlardan hariç terörden etkilenen il ve ilçelerimizdeki öğretmenlerin can güvenliği neredeyse yok. Her an bir öğretmen rahatça kaçırılabilmekte, her an bir okul ateşe verilebilmektedir? Bu ve buna benzer haberler medyada yer aldığında öğretmenlerimizde ister istemez bir antipati olmakta ve bu bölgelerden uzak durmaya çalışmaktadır ve haklılardır da.

Bu devran böyle sürerse bu kısır döngü hep var olacaktır. Batıda öğretmen fazlayken bu bölgelerde hala dersler boş geçecek ve olan yine bölge halkına, çocuklarımıza ve Türkiye'nin geleceğine olacaktır. Eğitime şaka gibi bakıp hiç dert kalmamışçasına kıyafet devrimi! ile uğraşanlar bu bölgelere teşrif edip okullarımızın ve öğretmenlerimizin durumlarını görse de insafa gelse.

Galiba daha çok bekleyeceğiz....

Semih Mazineler


Öğretmen Diyarı Özel


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol