Öğretmen Diyarı

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARHER GÜN DUŞ YAPMAK
- Cildin nemini yok edip, kurumasına ve erken kırışıklıklara neden oluyor.

GÜNDE 8 SAAT UYUMAK
- Araştırmalara göre günde dört kere 15 dakika şekerleme bir saatlik gece uykusundan daha iyidir. Profesör Jim Horne, "Çok esnek uyku saatlerine ve parçalı uykuya uyum sağlayabilecek şekilde evrim geçirdik. Bunların çok faydasını görebiliriz. 15 dakikalık bir kestirme, gece fazladan uyunan bir saat kadar etkili olabilir" diyor ve eski zamanlarda günlük uykuyu bölmenin çok yaygın olduğunu anlatıyor.

DiŞ FIRÇALADIKTAN SONRA AĞIZ ÇALKALAMAK - Londra'daki Temiz Nefes Merkezi'nden diş hekimi Phil Stemmer, "Dişinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı çalkalama dürtüsüyle mücadele edin. Ağzınızı çalkalamak, diş macununun bıraktığı koruyucu flouride tabakasının kaybolmasına neden olur. Bu tabaka kaldığında ise saatlerce koruma sağlar. Dişi fırçaladıktan sonra en az bir buçuk saat sıvı tüketilmesinden kaçınılmasını tavsiye ediyorum. Başlangıçta garip geliyor, ama hızla alışıyorsunuz. Ayrıca diş fırçamı önceden ıslatmıyorum bile. Bu diş macununun etkisini azaltabilir. Su olmadan da ağzınızda yeterince fırçalamayı sağlayacak kadar ıslaklık var. Ayrıca yemek yedikten hemen sonra dişinizi fırçalamayın. En az yarım saat bekleyin, çünkü yemek aistleri ve şekerler diş minenizin koruyuculuğunu geçici olarak zayıflatır.

ALAFRANGA TUVALET KULLANMAK - Bağırsak hastalıklarına, basura neden olabiliyor. Uzmanlara göre çömelmek daha sağlıklı.

EV TEMiZLiĞi - Temizlik stresi, yüksek tansiyon neden oluyor ve sağlığınız için gerçekten zararlı olabilir. Bilim insanları 100 çalışan kadın ve erkekle yaptıkları araştırmada, ev işlerinin büyük bölümünü üstlenenlerde, üstlenmeyip bunları partnerine bırakanlara göre daha fazla yüksek tansiyona rastlandığını ortaya koydu. Yüksek tansiyon ile olan bu alaka, yemek pişirme, temizlik, alışveriş gibi ev işlerinin nasıl yapılacağına dair endişelerden kaynaklanıyor.

AKŞAM YEMEĞiNDEN SONRA GEVŞEMEK - Yemekten yarım saat sonra uyumak, yemeğin yağa dönüşmesine neden oluyor. Uzmanların tavsiyesi yemeğin ardından en az 20 dakika yürümek yönündedir. Hepimiz genelde yoğun bir günün ardından hızlı bir akşam yemeği yedikten sonra birkaç saat koltuğa yayılıp, sonra yatağa gitme eğilimindeyiz. Ancak hareketsiz bir akşam ya da yemek yedikten sonra hemen yatmanız halinde vücudunuz alınan besinleri yağ olarak saklama eğilimi gösterir. Kalori alımını sabaha kaydırırsanız, bunları gün içindeki normal aktivite sırasında yakmanız daha kolay olacaktır.

DERiN NEFES ALARAK GÖĞSÜ ŞiŞiRMEK - Bu şekilde yapıldığında akciğerler tam kapasitede kullanılmaz. Doğrusu bebeklerin yaptığı gibi karından nefes almak, nefes alırken mideyi şişirmektir.


Anahtar Kelimeler:
doğru bilinen yanlışlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim