Öğretmen Diyarı

Dershane Öğretmenlerinin Çilesi

Dershane öğretmenliğine genelde üniversite yıllarında ve üniversiteden sonra atama bekleyen öğretmenlerimizin zorunlu olarak ya da çok az kısmının isteyerek başladığı kurumlardır.  Hele üniversitede okurken staj için başladıysanız ya da ilk mezun olduğunuz yılda başladıysanız tıpkı bir köleden farksızsınız. Çok komik denilecek rakamlarla 11-12 saat çalışmanız istenir. Yani az maaş çok iş anlayışı hakimdir. Sizi sömürmek için ellerinden geleni yaparlar. Belki bu sizin için tecrübe olsa da sizden de alıp götürdüklerin yanında sönük kalmaktadır. Ne hastalık ne de tatiliniz rahatça geçer. Her an aktif ve yaratıcı olmanız gerekir. Tabi bu az maaşla. Sürekli rekabet içindesiniz. Dinlenmeye hatta bir çay içmeye bile vaktiniz olmaz. Tıpkı bir yarış atı gibi koşturur durursunuz. Ama yinede memnun edemezsiniz.

Dershane öğretmenlerinin maaşları da zamanında yatmaz. Sigortaları eksik yatırılır. Öğrenciler gözünde de nasıl olsa dershane öğretmeni paramızı alıyor gözüyle bakılırsınız. Öğrencilere kızma hakkınız bile yoktur. Veliler gözünde ile paramızla çalışan öğretmenler gözüyle bakılır. En ufak hatanız bile affedilemez. Tabiri caizse aldıkları nefes dahi haramdır.


En rahat dershanecilik dönemleri yıl açıldığı yıllarda yaşanmıştı. O zaman dershanecilik daha önemliydi. Çünkü dershane sayıları az olduğundan rekabet de daha azdı. Devlet öğretmenlerinin 3-4 katı maaş alınıyordu. Fakat son yıllarda artan dershaneler yüzünden ve bunun yanında mezun olan öğretmen sayısı arttıkça her şey eksiğe doğru iniş gösterdi. Daha az maaş vererek stajyer öğretmenlere fazla iş yükü vermeye başladılar. Eski dershane öğretmenleri yerine daha katı kurallar koyan genç patronlar yerini aldı.

 

Dershane öğretmenleri her yönde üstün insan olmalı ve az maaşla çalışmalıdır. İşte dershane patronlarının aradığı kişi portresidir. Buna dur demenin vakti ne zaman gelecek bilmiyoruz.

www.memurlar7.net Özel Haber


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim