Öğretmen Diyarı

Daha az elektrik faturası ödemeniz mümkün!

*Sıcak su termostatınızı bir derece aşağı çevirin. Her an lazım olabilir diyerek sıcak su ayarını her zaman yüksek tutmayın. Oda sıcaklığında tutmak size yılda en az 100 TL kazandırır.

*Pencerelerden kaçan ısıyı durdurmak için güneş batarken perdeleri kapatın.

*Bir odadan ayrıldığınızda her zaman ışıkları kapatın.

*Bilgisayarları, cep telefonlarını gereksiz yere şarjda bırakmayın. Hem teknolojik ürünün ömrü, hem de büyük enerji kayıpları yaşanır.

* Eğer mümkünse, kurutma, bulaşık ve çamaşır makinesini yüzde yüz doldurun. Makineler yarım dolu olduğunda da aynı miktarda su harcar.

*İhtiyacınız kadar suyu kaynatın. Su ısıtıcıyı ağzına kadar doldurup üçte birini ya da yarısını kullanacaksanız geri kalan suyu soğumaya bırakacağınızın farkına varın. Su ısıtıcının tam dolu suyu ısıtmak için kullandığı enerjiyle her seferinde kaybınız büyük olur.

*Damlatan muslukları değiştirin. Damlatan musluk bir haftada yarım banyo küvetini dolduracak kadar su kaybeder. musluğunuzu değiştirin ve tam anlamıyla kapalı olduğundan emin olun!

*Tasarruflu ampuller kullanın. Sıradan ampullere göre daha ömürleri daha uzundur ve bir ampülden 10 yılda en az 200 TL kar edersiniz.

*Evinize enerji kontrolü yapın. Ampüllerinizi inceleyin, gerekirse değiştirin. Musluklarınızı kontrol edin, camlarınızın evin ısısını kaçırmadığını kontrol ettirin.

*Çocuklarınıza ışığı kapatmayı, buzdolabının kapısını açık tutmamayı, dişini fırçalarken su akıtmamayı öğretin.


Sözcü

haberbuketi.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol