Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzun cildi güneşte yanmasın…

Uzun süre güneşe maruz kalındığında ultraviyole ışınları; güneş yanığı olarak da bilinen ciltte kızarıklık, daha fazla yanıldığında içi su dolu baloncuklara sebep olur. Kızarıklık, ağrı ve şişme güneşte kaldıktan 2-4 saat sonra başlar ve 24 saatte en yüksek seviyeye ulaşır. Bu birinci derece yanıktır. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda yanık artık ikinci derece olmuş demektir. Üçüncü derece yanıklarda kabuklanmalar olur neyse ki güneş üçüncü derece yanığa sebep olmaz.

Güneş yanıkları oluştuğunda
Güneş yanığı olan çocuklarda ağrı ve sıcaklık hissi, yaklaşık iki gün sürer. Nemlendirici kremler günde üç kez uygulanırsa çocuk rahatlar. Bu kremlere iki gün devam edin. Çok kalın, yağlı merhemler kullanılmayın, bu tür kremler çocuğu daha sıcak tutarak terlemesini engeller. Çocuğunuza soğuk suyla banyo yaptırabilir ve günde birkaç kez yanığın üstüne soğuk su ile ıslatılmış giysiler koyabilirsiniz, ağrısını azaltır. Vücudunda su kaybı olacağı için çocuğunuza bol bol su içirin. Bir hafta içinde soyulmalar başlayacağından deriye nemlendirici kremler sürmeye devam edebilirsiniz.

Deri su toplar ve patlarsa, üzerindeki ölü deriyi temiz, küçük bir makasla temizleyip antibiyotikli bir krem sürün. Bunu günde üç kez deri yıkandıktan sonra tekrarlayın. Güneş yanıklarında yapılan sık yanlışlardan biri de yanık yerine, diş macunu, yoğurt ya da yoğun merhemler sürmek! Bu tür yöntemlerin herhangi bir faydası olmadığı gibi ciltten temizlenmesi de zor. Başka bir hata da güneşe çıkmadan önce ya da yanığa bir güneşten koruyucu losyonlarla, bronzlaştırıcı losyon ya da yağları karıştırarak sürmek. Koruyucu yerine ikisini bir arada kullanmak! Karıştırıp kullanıldığında koruyucu kremin hiçbir faydası görülmez.

Riskli grup
Çocukların yüzde 15′i asla bronzlaşmayan, fakat yanan ciltlere sahip. Özellikle açık tenli çocuklar, tüm hayatları boyunca güneşe karşı dikkatli olmak zorunda. Eğer çocuk açık tenli, sarışın ya da kızıl saçlı, çilli, mavi ya da yeşil gözlü ve çok benli ise güneş yanıklarına karşı daha hassas olur. Bu çocuklar yazın çok kısa bir süreliğine dahi güneşe çıksalar koruyucu losyon kullanmalılar.

Güneş koruyucu kremleri kemik gelişimini engellemiyor !
Anneler güneş koruyucular konusunda en çok 50 faktör ve üzeri ürünlerin kemik gelişimini engelleyip engellemediğini merak ediyor. Yüksek faktörlü güneş koruyucuları, D vitamininin ciltten sentezlenmesine de, kemik gelişimine de engel olmuyor. Bu ürünleri sürseniz de bebeğin vücuduna alması gereken vitamin giriyor.

Bebeklerde alerji yapmayan, kaşıntıya yol açmayan ve kolay uygulanabilen ürünlerin seçilmesini öneren uzmanlar, “Ürünü her dört saatte bir yenilemek gerekir. Güneş koruyucuların kullanılmasına ne kadar erken başlanırsa, güneşin gelecek yıllarda oluşabilecek zararlı etkileri de o kadar azaltılmış olur” diyor.

 

 

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim