Öğretmen Diyarı
Bunları okumadan SBS tercihi yapmayın!


Bugün Gazetesi’nin haberine göre uzmanlar, yarın başlayacak ve bir hafta sürecek SBS tercihlerinde, puanın değil başarı sırasının ve yüzdelik diliminin önemli olduğuna dikkat çekti.

Bu yıl son kez yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı. Öğrenci ve veliler tercih telaşına düştü. Lise kontenjanları yüzde 30 artırılırken uzmanlar soruların zorluğu nedeniyle puanlarda yüzde 20 oranında düşüş yaşanacağını öngördü.

Eğitim Uzmanı Elvan Bükülmez, yerleştirme sisteminde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen okul başarı puanının bu yıl SBS’yi yüzde 30 oranında etkilediğine dikkat çekti. Bükülmez, “Öğrenciler tercihlerini yaparken geçen yılki puanlar baz alınmamalı.

ÖNEMLİ FIRSAT VAR

Tercihte önemli olan yüzdelik dilimlerdir. Çünkü sınav sorularının bu yıl zor olması puanları önemli ölçüde düşürecek. Ortalama 20 puan düşmesi bekleniyor.

Örneğin geçen yıl 420 puanla öğrenci alan bir okulun, bu yıl 400 puanla öğrenci kabul etme ihtimali çok yüksek. Yüzdelik dilimler bunu gösteriyor. Kontenjanların yüzde 30 artması da öğrencilere önemli fırsat sağlayacak.

DOĞRU YÖNLENDİRİN

Daha fazla öğrencinin yerleşme ihtimali olacak. Tercihlerde 5 tane hayali, iki reel ve 3 tane de açıkta kalmamak için yedek tercih yapılmalı. Tercih ve yerleştirme kılavuzu iyi incelenmeli. Çocuğun genel yetenekleri ve özelliklerini doğru algılayıp ona göre yönlendirmeliyiz” diye konuştu.

Dolayısıyla asil ve yedek yerleştirme için bu liste kullanılacağından tercihlerini çok dikkatli yapmaları gerekiyor.

LİSTELERE İYİ BAKIN 

Bakanlık, okul listelerini yayınlayacak. Bunları inceleyerek kendi puanlarına, yüzdelik dilimlerine ve genel başarı sıralarına en uygun okulları yazmaları lazım.

Bu yıl sınavın zor olduğu ile alakalı olarak puanlarda oynama oldu ve biraz daha düştü. O yüzden puanlar yanıltıcı olabilir, geçen yılki yüzdelik dilimler ve genel başarı sıralamalarını baz alarak tercihlerini yapsınlar” dedi.


Kaynak: ogrencikilavuzu.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim