Öğretmen Diyarı

Bu haber sıcaktan uyuyamayanlara

Tüm kış boyunca yaz gelse diye dört gözle beklerken yazı çoktan ortaladık. Ancak dört gözle beklediğimiz yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte şikayetlerimiz de arttı. Yaz sıcaklarının en şikayet edilen konularının başında ter gelirken, özellikle sıcaklar nedeniyle uyuyamayanların şimdiden kışı özledi bile...

 

 

Özellikle çalışanlar için büyük kabus olan sıcaklar nedeniyle gece uykusunun kaçması, iş yerinde bilgisayar başında uyuklayanların sayısını da arttırdı.

 

 

Peki ya, yaz sıcaklarında gece uyumanın püf noktaları yok mu? Elbette var. Sizin için yaz sıcaklarında rahat rahat uyumanın püf noktalarını listeledik. Şimdiden iyi uykular...

 

Klima edinin ve dış ortamdaki sıcaklığın en fazla 5-6 derece altına göre ayarlayın. Fan ve vantilatörlerin önüne bir kap içinde buz koyarsanız daha serin hava üfler.

Sabah serininde penceleri açıp içeriyi havalandırın. Gündüz camları kapatın ve perdeleri örtün. Akşam camları açın ama perdeler kapalı olsun.

Bir sprey şişesine su koyun, sıcak bastıkça bir nebze serinlemenizi sağlayabilir.

Bir çarşafı soğuk suda hafifçe nemlendirin ve üzerinize örtün.

Bir SMS veya çağrı uykuyu öldürebilir. Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre yatak odasındaki cep telefonu kaliteli uykudan ortalama 50 dakika çalıyor.

Sıcak havalarda gündüzleri, ama özellikle de uykudan önce aşırı hareketli faaliyetlerden kaçının.

Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler uyutmaz. Yemek ile uyku arasına en az 3 saat koyun. Su için

Yatmadan önce (en fazla 37 derecede) alınacak ılık bir duş uyumaya yardım eder. Duştan sonra saçınızı ıslak bırakmak da faydalı olur.

Duş alma olanağı yoksa soğuk suyla vücudun radyatörleri olan baş, eller (bileklerle beraber) ve ayakları serinletmek işe yarar. Vücudu serin tutmak için mutlaka baş, el ve ayaklar açıkta olsun. Bu bölgeler vücudun radyatörleridir.

İnce, hafif, ter emici, doğal kumaşlardan yapılmış gece kıyafeti seçin. Açık renkler psikolojik olarak daha serin hissettirir.

 

 

anneboyutu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol