Öğretmen Diyarı

Bu 5 teknik ile rahat uyuyun !

ABD Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi’nin araştırması ülkede 50 -70 milyon yetişkinin uykusuzluk problemi çektiğini gösteriyor. Araştırmada ayrıca daha kaliteli bir uyku için 5 teknik öneri de yer alıyor;

1- Diğer sesleri bastırmak için beyaz gürültü kullanın

Teknolojiyle uyku kaçıran seslere ve horlamalara çare bulmak artık mümkün. Bir i-phone ya da Android yazılımlı telefon kullanıcısıysanız çevresel sinyallerle eski bir televizyonun cızırdamasına benzer rahatlatıcı sesler yaratan Beyaz Gürültü uygulamasını telefonunuza ücretsiz indirerek uykunuzu kaçıran dış sesleri bastırabilirsiniz.

2- Işıldaklardan uzak durun

Yapılan çalışmalar yatak odalarında bulunan bilgisayar, telefon ve tablet gibi çevresine ışık yayan ürünlerin kişinin günlük ritmine zarar vererek uykusuzluğu tetiklediğini gösteriyor. Bu sıkıntı da f.lux denilen bir programla aşılabiliyor, f.lux günün saatine göre bilgisayar ekranının parlaklığını ayarlıyor.

3- Yatmadan önce egzersiz

Ulusal Uyku Derneği’nin yaptığı araştırma yatmadan önce ya da sabah uyanınca spor yapanların daha kaliteli bir uyku uyuduğunu gösteriyor, uyku süreleri spor yapmayanlarla aynı olsa bile. Bunu için de size kas geliştirici birtakım hareketler gösteren ve İOS için uyumlu olan Nike Antrenman Uygulamasını önerebiliriz.

4-Günlük Ritminizi ayarlayın

Sleepyti.me uyku hesaplayıcısı kısıtlı zamanlarda verimli uyumak isteyenler için birebir. Yatmadan önce uyanmak istediğiniz saati belirtiyorsunuz, program size uykunuzun evrelerini bozmayacak şekilde yatabileceğiniz saatleri gösteriyor, 22.00, 23.30, 01.00 ya da 02.30 şeklinde. Böylece uyku evreleriniz tamamlanmadan uyanmış olmanız engelleniyor ve güne zinde uyanarak başlayabiliyorsunuz

5- Alarm tonunuzu değiştirin

Telefonunuzun alarm tonunu daha az rahatsız edici bir şey yapın. İOS’de bulunan Uyanma uygulaması en güzel uyanma tonlarının bulunduğu arayüz olabilir.

haberbuketi.com


Anahtar Kelimeler:
bu teknik rahat uyuyun

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol