Öğretmen Diyarı

Bilinçli tutulan oruç kalbi koruyor

Araştırmalar, oruç tutmanın sağlıklı kişilerde kalp damar hastalığı riskini arttırmadığını, aksine kalp sağlığı için faydalı olduğunu gösteriyor. Ancak kalp hastalarında durum biraz farklı.

Sağlıklı kişilerde yapılan çalışmalar doğru şekilde tutulan orucun yararlı olabileceğini gösteriyor. Amerikan Kardiyoloji Cemiyeti’nin araştırma sonuçları da bunun kanıtı niteliğinde. Central Hospital’den Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan Coşkun Turan,”Araştırma, oruç tutanlarda damar sertliğinin daha az olduğunu, insülin duyarlılığının arttığını, oruç sayesinde kalp damar sistemindeki pıhtılaşma mekanizmaları, kolesterol ve koroner kalp hastalığı için bir risk faktörü olan homosistein gibi maddeler üzerinde olumlu değişimler olduğunu ve strese dayanmanın kolaylaştığını ortaya koymuştur” diyor.

YETERSİZ BESLENME RİSK YARATIYOR
Bu sonuçlarla, orucun koroner kalp hastalığından koruduğunun, koroner kalp hastalarında ise hastalığın ilerlemesini önlediğinin veya azalttığının görüldüğünü vurgulayan Dr. Turan, yetersiz ve dengesiz beslenmenin ise kalp krizi ve felç riskini arttırdığına dikkat çekerek şöyle konuşuyor:

“İftarda alınan gıdalara özellikle dikkat edilmesi gerekir. Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak için süt ve süt ürünleri, et- yumurta, kuru baklagiller, sebze-meyve ile ekmek ve tahıl grupları tercih edilmelidir. Ağır yemeklere dayanan bir oruç, sağlığa yararlı olmak bir yana, kalp krizi ve felç riskini arttırmaktadır. Hava sıcaklığı nedeniyle kaybolan su ve mineral kaybını telafi için iftardan itibaren sahur sonuna kadar bol su ve ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları alımına özen gösterilmelidir. Oruç sırasında hiçbir sıkıntı yaşamayan, ancak yemeklere aşırı yüklenmelerinden dolayı acil ünitelerine kalp krizi, felç, tansiyon veya şeker koması belirtileriyle başvuran hastalar olmaktadır.”

Haberin devamı ↓
reklam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim