Öğretmen Diyarı

Beyin geliştirmenin beş yolu

Her ne kadar zeki olursa olsun her insan, beynini daha etkin kullanabilmenin ve daha zeki olabilmenin yollarını arar.

Gün içindeki aktivitelerin, zekanız üzerindeki etkisini bilerek ya da bilmeyerek zaten yapıyor olduklarınıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yürüyün, terleyin

Çok az da olsa egzersiz yapmak beyin hücrelerini geliştiriyor. 2011 yılında yapılan bir araştırma, haftada üç kez, günde 40 dakika yürüyüş yapan olgun yetişkinlerin yaşa bağlı beyin hücre kaybı yaşamalarını bir yıldan iki yıla kadar tersine çevirdiğini gösterdi.

Derin nefes alın

Günde 20 dakika kadar meditasyon yapan kişilerde, beynin amigdala (beynin medial temporal lobunun derinlerinde yerleşen nöronların oluşturduğu badem şeklindeki beyin bölümü) denilen, duyguları düzenleyen bölümünde değişim görülüyor. Bu değişim, daha az depresyon ve daha fazla mutluluk şeklinde bir korelasyonu içeriyor.

Sevişin

Yapılan çalışmalara göre düzenli seks hayatı, anksiyeteyi azaltan hipokamp'ta (beyindeki beyaz çıkıntı) yeni hücrelerin filizlenmesini sağlar.

Hokkabazlık yapın

Oxford Üniversitesi'nde 2009 yılında yapılan çalışmaya göre, topları havaya atıp tutma şeklindeki hokkabazlık hareketini altı hafta boyunca, günde 30 dakika yapmak, beynin hareketin içine görsel bilgi işleme ile ilişkili alanında yeni hücrelerin gelişmesini sağlıyor. Bu hareketin yararları arasında koordinasyonu ve reflekslerin daha hızlı çalışmasını sağlama da var.

GPS'i kullanmayın

Araştırma, daha iyi navigasyon (yön) becerisi olan olgun yetişkinlerin hipokamplarında (beyindeki beyaz çıkıntı) daha fazla gri madde olduğunu ve bunun da bunama riskini azalttığını gösteriyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim