Öğretmen Diyarı

 Bayram Temizliği Yaparken Kalori Harcamak İster misiniz?

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bayram temizliği seferberliği de başladı. Evinizi dip köşe demeden temizlerken vücudunuzun en büyük düşmanı yağlarınızdan da kurtulmaya ne dersiniz?

 

Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu’ndan bayram temizliği yaparken nasıl kalori kaybedebileceğimizi öğrendik. 

 

Yağlarınızı enerjiye dönüştürmeyi öğrenin!

Vücudun uzun vadeli enerji deposu yağdır. Dışarıdan enerji kaynağı alınmadığı takdirde, yağlar enerjiye dönüşerek, enerji gereksiniminizi karşılayabilir. Yağlar ve karbonhidratlar kas çalışması için kullanılır. Ancak karbonhidrat yağa göre % 4-5 oranında daha elverişli enerji kaynağıdır. Bu nedenle ağır idmanlardan 3-4 saat önce karbonhidratı, yağı ve proteini dengelenmiş, sindirimi kolay bir mönü tüketin. Ancak yemekten sonra hafif bir yürüyüş yapacaksanız, sporcu değilseniz, yine de 1 saat bekleyin. Öğünün hemen ardından yapılan egzersiz, enerji harcayan kaslarla, sindirimin devam ettiği bağırsaklar arasında bir başka yarışa neden olacaktır. Bu nedenle yağlarınızı yakmaya kararlıysanız yemeğin hemen ardından egzersiz yapmayın.

 

En çok kaloriyi banyoyu temizlerken harcarsınız!

Öncelikle ‘Fiziksel efor gerektiren ev işleri yapılırsa kalori harcanabilir’ bunu aklınızdan çıkarmayın. 30 dakikalık ev işine karşılık yakılan kalori oranları şöyle:

• Banyo temizlemek: 200 kalori

• Camları silmek: 150 kalori

• Bulaşık yıkamak: 100 kalori

• Yerleri süpürmek ya da silmek: 90 kalori

• Yemek hazırlamak, sofrayı düzenlemek: 80 kalori

• Ütü yapmak, yatak hazırlamak: 70 kalori

• Toz almak, yüksek rafları temizlemek, perde takıp çıkarmak: 50 kalori 


SAĞ-LİK NET

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol