Öğretmen Diyarı

Az Benzinle Çok Kilometre Gitmek

Otomobili kullanış biçimi yakıt tüketimini gözle görülecek ölçülerde düşürmektedir.

Otomobili rölantide ısıtmayın. Motoru rölantide ısıtmak motora verdiği zarar yanında yakıt tüketimini de artıran önemli bir unsurdur. Motoru çalıştırıp yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda arabanın yaktığı benzin üç dakika rölantide çalışmış kadardır.

Yani arabayı üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapabilirisiniz. Bu nedenle uzun süreli durmalarda motoru durdurmakta fayda vardır.

Yapılan bir test sonucunda 0 derece santigrad hava sıcaklığında 1,6 litrelik orta sınıf bir araba motoru marşa basıldığı andan 100 km'de 40 litreye eş bir tüketim değeri vermektedir.

Doğru zamanda vites değiştirin,ekonomik viteste sürün: Birinci vitesi yanlızca arabayı hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci üçüncü ve dördüncü viteslere geçirin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişmektedir.

6000 d/d'lik maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı ,bir devir de vardır. Bu devir arabadan arabaya değiştiği için teknik verilerine bakıp yada servislere danışılarak öğrenebilirsiniz, teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen veri genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir.Yavaşlamak gerektiğinde ayağınızı gazdan zamanında çekmelisiniz.

Kararlı ve uyumlu araba kullanımak az benzin tüketimine ve arabanız daha az yıpranmasına neden olur.


Önünüzdeki araçla yeterli bir mesafe bırakılmalı ve sık sık hız değiştirmekten kaçınılmalıdır.sondakika.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol