Öğretmen Diyarı

Ayağıyla üçüncü kitabını yazıyorFatma Eyi, 2 Temmuz 1974 tarihinde İstanbul’da 1 kilogram olarak dünyaya gözlerini açtı. Doktorlar, ‘bunu nasıl yaşatabiliriz?’, komşuları ‘bu çocuk yaşamaz’ dedi. Annesi, sütünü şırıngayla damla damla kızının ağzına akıtmak suretiyle besledi. Küçük Fatma, beyinciğindeki hareket kontrolünü sağlayan damarın tıkanık olmasından dolayı ellerini ve ayaklarını kullanamıyordu. Ailesi Fatma’yı 6 yaşındayken, tedavi için Almanya’ya kardeşlerinin yanına götürdü. Yapılan birçok tetkik ve kontrollerin neticesinde geç kalındığı ortaya çıktı. Bundan böyle Fatma’nın engeliyle yaşamaktan başka çaresinin olmadığı ailesine anlatıldı. Fatma Eyi, en büyük destekçisi olan babasını da 2001 yılında kaybetti.

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bağlı Değirmendere’de ablası ve annesiyle birlikte yaşayan Fatma Eyi, bütün bu olumsuzluklara rağmen hayata küsmedi. Okul çağına geldiğinde, engeli nedeniyle okula alınmayan Fatma Eyi, buna rağmen okuma yazmayı öğrenmeyi başardı. Dışarıdan sınavlara girerek ilköğretim okulunu da başarıyla bitirdi. Ardından, sol ayağının ayak parmağını kullanarak, bilgisayar yardımıyla kitap yazmaya başladı. Bir süre sonra, iki baskı yapan ‘İçimdeki Ben’ isimli şiir kitabını çıkarttı. Bununla yetinmeyen genç kız, ‘Yüreğimle Koşuyorum’ romanını yazdı. Bu aralar üçüncü kitabının hazırlıklarını yapan Eyi, “Yeter ki yürekler engelli olmasın.” diyor.


Anne Hatice Eyi ise tedavi için doktor doktor dolaştıklarını ancak yapılabilecek bir şeyin olmadığını öğrendikten sonra kızının engelini kafasından sildiğini anlatıyor. Bu duruma da şükreden anne, duygularını şöyle dile getiriyor: “Allah’ın takdiri. Yaradan bu şekilde bizim sabrımızı deniyor. Belli bir yaşa geldiğim için de dünyevi işlerimde sıkıntı yaşıyorum ancak Allahıma hamdolsun ki, kızım bu sıkıntılardan beni kurtarıyor, manevi olarak tutup elimden kaldırıyor. Çok çalışkan, çok iyi huylu, çok paylaşmacı, kızımı tarif edemem. Allahın bana bahşettiği bir nur. Rabbime şükrediyorum bana böyle bir evlat verdiğim için.”


“KİTAP İÇİN HER GÜN 3 SAAT ÇALIŞIYOR”


Hatice Eyi, kızının kitap yazmasını ise ayrıca önemsiyor. Yazma sürecini şöyle anlatıyor: “Okuma yazmayı kendi gayretleriyle öğrenen kızım, 14 yaşından itibaren de notlar almış ve kenara koymuş. Bu notlardan yararlanarak, ilk şiir kitabını çıkarttı. Matbaada bandrolsüz olarak çıkan kitap için Gölcük Belediyesi de yardımcı oldu. Ardından yazmaya başladığı roman için bir yayıneviyle irtibata geçmiş ve anlaşmış. Kendisi buluştu, bizim bile haberimiz olmadı. Roman kitabını çıkarttı. Şimdi de yeni bir kitabını yazıyor. Yazdığı kitaplar için sistemli çalışıyor. Her gün 3 saatini ayırıyor.”Kaynak: http://www.yenieksen.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol