Öğretmen Diyarı

Ateş doğru şekilde nasıl düşürülür?

Bildiğimiz gibi ateşi düşürmek için çeşitli ve kolay yöntemler vardır. Kişi kesinlikle eski yöntemlere göre battaniyenin altına yatırılıp terletilmemelidir bu ateşini daha da yükseltip kişinin durumunun daha kötü olmasına yol açacaktır.

 

Kişinin üstünde kalın kıyafetler varsa mutlaka çıkartılıp ince ve ferah kıyafetler ile değiştirilmelidir.

 

Ateşi çıkan kişiye soğuk bir duş aldırılırmalıdır. Bu duş kişiyi her ne kadar rahatsız etsede faydasını bir süre sonra görecektir.

 

Bir bezi ıslatarak alnına, koltuk altına ve boynuna konulmalıdır. Bezdeki su sürekli olarak sıkılmalı ve tekrar ıslatılmalıdır. Bir başka seçenek olarakta bu işlemleri beze sirke sürerek uygulayabilirsiniz.\"ateş-nasıl-düşürülür\"

Eğer hastamız bir bebek ise bez yerine bir pamuğu suyla veya sirkeyle ıslatarak koltuk altına ve bacaklarına koyabilirsiniz. Evde ateş düşürücü şurup varsa mutlaka doktor tarafından önerilen ölçüde içirilmelidir. Doktor önerisi olmadan antibiyotik vb. ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır aksi halde bu ilaçların vücuda yarardan çok zararı dokunur.

Eğer kişinin ateşinde bir değişiklik yok ise fitil kullanılabilir.

Kişi mümkün olduğunca sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Bol miktarda sıvı tüketmelidir.

 

Eğer bu işlemler yapıldıktan sonra ateşinde herhangi bir değişim meydana gelmiyorsa kişi zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim