Öğretmen Diyarı

Androidli Telefon Kulllananlar Dikkat !

Bitdefender tarafından yapılan bir araştırmaya göre Google Play Store üzerindeki üç ücretsiz uygulamadan biri, kullanıcıların kişisel bilgilerini gizli bir şekilde ele geçiriyor.
Mobil işletim sistemlerinin lideri konumunda olan Android, Google Play Store üzerindeki güvenliği bir türlü sağlayamıyor. Geçtiğimiz haftalarda duyduğumuz sahte oyun vakası ile tekrar gündeme gelen bu güvenlik konusu, şimdide mağaza üzerinde bulunan ücretsiz uygulamaların üçte birinin, kullanıcıların kişisel verilerini çaldığı yönündeki iddialar ile gündeme gelmiş durumda. Bitdefender tarafından yapılan bu araştırmaya göre ücretsiz uygulamaların gösterime dayalı reklam modeli uygulayan bölümünün yüzde 33′lük kısmı telefon numarası gibi kişisel bilgileri, reklam şirketleri ile paylaşıyor. Reklam şirketlerinin bu bilgileri reklamları hedef kitleye uygun olarak göstermek istediği için aldığı ancak hangi kişisel bilgilerin alındığı ise bilinmiyor.
Araştırma sonucunda bu uygulamaların yüzde 13′lük bir kısmı sadece telefon numarasını reklam şirketlerine gönderirken yüzde 17′lik kısmının tarayıcı bilgileri, rehber ve galeri gibi bölgedeki bilgileri gönderdiği ve yüzde 8′lik bir kısmının ise mail bilgilerini paylaştığı söyleniyor.
Ayrıca bu reklamların büyük bir kısmının da tıklandığı zaman tanımlama bilgilerini direk olarak reklam şirketlerine gönderdiği belirtiliyor. Geliştiriciler ise uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde bu durumlara yer verildiği, gerekli izinlerin sağlandığı ve kullanıcılarında bunları onayladığını söylüyor. Birçok kullanıcının okumadan onayladığı bu sözleşmeler her ne kadar bilgileri paylaşsa da Google Play Store’un da bu güvenlik konusu üzerine bir tedbir almışlığı bulunmuyor.

haber365.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol